+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Insan Kemikleri Kaç Yaşına Kadar Gelişir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Insan Kemikleri Kaç Yaşına Kadar Gelişir
  insan kemikleri kaç yaşına kadar gelişir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Insan Kemikleri Kaç Yaşına Kadar Gelişir Kısa Bilgi


  Ergenlik (puberte), insanlarda meydana gelen "yetişkinliğe ilk adım" evresidir.
  Genel olarak 11-20 yaş arası ergenlik dönemi olarak adlandırılır
  Ergenliğe giriş için kesin bir zaman yoksa da genel olarak kızlar 9-13 yaş arasında ve erkeklerden daha erken ergenliğe girerler. Bu nedenle yaşamın bu döneminde kızlar -erkekler kendilerini yakalayıncaya kadar- birkaç yıl erkeklerden daha uzun ve daha olgundurlar.
  insan-kemikleri.png
  Kadınlarda

  Vücut ağırlığı 6-18 kg artar. Boyları 10-20 cm uzar. Göğüsler çıkar, adet kanaması başlar (menarj), kıllanma meydana gelir (pubarj). Hormonal salgılar arttığı için deri yağlanır ve sivilcelenme olur. Overler (yumurtalık), foliküllerde her ay bir ovumu (yumurta hücresi) geliştirir. Yumurta, Ovaryum folikülünden, fallop tüplerinden biri aracılığıyla uterus a(rahim)geçer. Eğer bu yumurta bir [[sperm]dol]le döllenirse rahme implante olur ve orada bir fetüs, plasenta ve fötal(fetal) membranlar gelişir. Yumurta döllenmezse "adet kanaması" (menarj) yolu ile vücuttan atılır.Cinsel organında kıllanmalar görülür

  Erkeklerde

  Vücut ağırlığı 7-20 kg artar. Boyları 10-30 cm uzar. Ses çatallaşmaya başlayarak erkeğe has biçimde kalınlaşır. Deri yağlanır ve sivilce çıkar. Pubertal atılım adı verilen boyca uzama, hacimce irileşme başlar. Kas dokusu artarak vücuda iri erkeksi görünüm verir. Yüz, kollar, corpus penis (penis cismi) hariç genital alan, göğüs ve bacaklar erkeğe has biçimde tüylenir. Androjen (erkeklik hormonu) salgısının zirve yapması nedeniyle penis ve testisler olgunlaşmaya başlar. Bu da peniste erektilite (ereksiyon) ve uyarılabilme (excitability) kabiliyeti artar, testisler erkek gamet (üreme hücresi) olan spermleri üretmeye başlar.Kızlara büyük ilgi duyar ve bu ilgisini onlara yansıtır.Kendi zihinlerinde duygusal çatışmalara girerler ve sıkıntıya düşerler.

 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  İnsanlarda kemik gelişimi anne karnında ta ceninke başlar yetişkinkiğe kadar.daha sonra yaşın fazls ilerlemesi sonucu kemik gelişimi geriler ve kırılganlığı daha fala artar .bunun la birlikte kemiklere bağlı hastalıklar baş gösterir.örneğin kemik erimesi.
+ Yorum Gönder


kemikler kaç yaşına kadar gelişir,  insan vücudu kaç yaşına kadar gelişir,  erkekler kaç yaşına kadar gelişir ,  insan kemikleri kaç yaşına kadar gelişir,  kemikler kaç yaşına kadar kalınlaşır,  insan kemikleri