+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Okul ve Eğitim Forumunda domuz gribi aşısı oldum Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  domuz gribi aşısı oldum
  ben hamile olabilirm ama tam bir sonuç yoktu bende sağlık çalışanıyım domuz gribi aşısı oldum eger hamileysem nasıl bir yol izlemem lazım bebegime ne gibi zararları vardır 2. Mineli
  Devamlı Üye

  domuz gribi aşısı

  Sağlık Bakanlığı, hamilelere, bağışıklık yapma gücünü artıran, ancak kamuoyunda tartışmalara yol açan 'Adjuvan' maddesi içermeyen domuz gribi aşısından uygulayacak.
  AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı Türkiye'ye aşı temin edecek firmalardan biriyle yaklaşık 1 milyon doz 'Adjuvansız aşı' alınması konusunda sözleşme imzaladı. Anlaşmaya göre, söz konusu aşıların Aralık ayında Türkiye'de olması bekleniyor.

  Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi (RSHM) Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, gebeliğinin özellikle son 3 ayındakilerde domuz gribinin risk yarattığını belirtti
  .

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile Avrupa Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi'nin gebelere de adjuvan içeren aşı uygulanabileceğini bildirdiğini kaydeden Ertek, 'Bu tür konularda karar hekime bırakılıyor, ancak gebelere mümkün olduğunca hiçbir kimyasal ve biyolojik madde verilmemesi gerekiyor. Bu nedenle gebelere adjuvansız aşı uygulanmasına karar verildi' diye konuştu.


  ADJUVAN NEDİR?  Aşının bağışıklık yapma gücünü artıran madde 'Adjuvan' olarak adlandırılıyor. Türkiye'de uygulanacak aşılar adjuvan olarak 'skualen' maddesi içeriyor.

  Aşı adjuvanla birlikte yapılınca bağışıklık kazanma potansiyeli daha çok artıyor.

  Bazı ülkelerde söz konusu maddenin özellikle hamilelerde yan etkilere neden olduğu iddiaları gündeme getiriliyor.

  ABD'deki aşılarda adjuvan maddesi bulunmazken, Avrupa'daki aşılar bu maddeyi içeriyor.

  Uzmanlar, 'Adjuvana bağlı yan etki görülebilir mi' sorusuna kesin yanıt veremezken, 'Gerçekleşme olasılığı düşük ihtimaller nedeniyle insanların aşıdan mahrum kalmasının doğru olmadığını, böyle bir yan etkinin olup olmayacağı şimdiden bilinmeden spekülasyon yaratılmasının doğru olmadığını' belirtiyor.
+ Yorum Gönder