+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Forumunda Okulöncesi eğitimin tarihi nedir Okulöncesi eğitimin tarihi hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Okulöncesi eğitimin tarihi nedir Okulöncesi eğitimin tarihi hakkında bilgi

  Okul Öncesi Eğitim Ne Zaman Başladı ?  Küçük çocuklar için okullar ilk kez 18. yüzyılda Fransa’da, 19. yüzyılın başlarında da İngiltere ve İtalya'da açıldı. Ancak bu okullar, okul çağındaki çocukların eğitildiği öbür okullardan pek farklı değildi. Bu okullarda dinsel eğitime, alfabenin ve gündelik ev işlerinin öğretilmesine ağırlık veriliyor, oyuna çok az zaman ayrılıyordu.

  İngiltere'de küçük çocuklar için okullar açma düşüncesini ilk kez, bir sosyal reformcu olan Robert Owen hayata geçirdi. 1816'da İskoçya'nın New Lanark kentinde açtığı okulda, çocuklara ilginç etkinliklerde bulunabilecekleri, sağlıklı bir ortam sağlamayı amaçlamıştı. İsviçreli eğitimci Friedrich Froebel 1841'de, “çocuk bahçesi” anlamına gelen ilk kindergarten'i kurdu. Froebel, bu okulun çocukların oyun aracılığıyla kendilerini geliştirebilecekleri ve dış dünyayı öğrenebilecekleri bir yer olacağını düşünmüştü.

  Okulöncesi eğitimin önemi üzerinde duran ünlü adlardan biri de, 1907'de İtalya'da ilk çocuk evini açan doktor Maria Montessori'dir. Montessori, çocukları öğretim adına sıkı disiplin kuralları içine hapsetmek yerine, neyi ne zaman öğreneceklerini çocukların kendi kararına bırakmanın daha doğru olduğunu savundu.

  ABD'de anaokulları ilk kez yükseköğretim kurumları ve araştırma merkezleri tarafından çocuk gelişimi konusunda araştırmalar yapmak amacıyla kuruldu. 1930'daki ekonomik bunalım sırasında ise federal hükümetler işsiz öğretmenlere iş olanağı yaratmak üzere yeni anaokulları açtılar.
 2. Ezlem
  Üye


  Okul Öncesi Eğitimin Amaçları


  Okul öncesi eğitiminin tarihi eskilere dayanıyor. Bu eğitim çok eğitim az oyun içerikli bir okul öncesi eğitim şeklinde veriliyordu. Daha sonraları İsviçreli bir eğitimci tarafından eğitimin şekli değiştirilerek Çocuklara eğlenerek eğitim vermeyi amaçlamıştır.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Okul öncesi eğitim Fransız ihtilali zamanında liseli kızların deneyim sağlaması amacı ile açılmış daha sonra fabrikalarda çalışan kadınların çocuklarına bakma amacı ile eğitim kurumları açılmış çalışan annelerin sayısının azlığı nedeni ile kısa sürede kapanmıştır.
+ Yorum Gönder