+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Hacca giden insanların tüm günahlarının affedileceği sözü nasıl anlaşılmalıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hacca giden insanların tüm günahlarının affedileceği sözü nasıl anlaşılmalıdır
  Hacca giden insanların tüm günahlarının affedileceği sözü nasıl anlaşılmalıdır. 2. Asel
  Bayan Üye

  Hacca giden insanların tüm günahlarının affedileceği sözü nasıl anlaşılmalıdır

  Hacca giden insanların tüm günahlarının affedileceği sözü nasıl anlaşılmalıdır.


  Bildiğimiz kadarıyla hac kul hakkı hariç bütün günahları affediyormuş. (Faiz, içki, kumar, zina v.s.) Ancak haccı zengin olan insan yapabiliyor. Bu durumda zengin olan insan parasının gücüyle yapmış olduğu rezilliklerden günahlardan kurtulmuş oluyor. Parası olmayan ise günahlardan kurtulamıyor. Bu ahirettede paranın geçmesi demek olmuyormu? Paran varsa işle günahları sonra git hacca gir cennete. Paran yoksa yürü cehenneme. Allah insanları parasına göremi değerlendiriyor?


  Değerli Kardeşimiz;

  Bu gelen rivayetler genel olarak doğru olmakla beraber vadedilen neticelerin gerçekleşmesi bazı şartlara bağlıdır.

  Hadis kitaplarında geçen bu gibi sözlerin bazıları zayıf olabilir. Ancak son derece güvenilir olanları da vardır. Bu nedenle bu gibi sözlerin nasıl anlaşılması gerektiği üzerinde durmak istiyoruz:

  1- Bir kaide vardır: Bir söz mutlak söylendiğinde en mükemmeli anlaşılır. Örneğin “insan” denilince akla peygamberimiz gelir. Fizikçi denilince en meşhuru aklımıza gelir. Bunun gibi Şu ibadeti yapan şu sevabı alır sözünden aklımıza ilk gelecek olan o ibadetin zirvesidir, en son neticesidir. Yani bu ibadetin en mükemmel sonucu budur, anlamına gelmektedir.

  2- Her sözün bazı şartları vardır. Örneğin bir arabanın katalogunda 200 hız yapabileceği yazılı olsun. Sadece bunun yazılmış olması o arabanın her zaman ve her sürücünün 200 yapacağı anlamına gelmez. Stabilize bir yolda, benzinine su karışmış, ön düzeni bozuk, gece vakti farları yanmayan veya başka yere bakan, üstelik de şoförü acemi olan bir araba aynı hızı yapmayınca bu sözün yanlış olduğu anlamına gelmez. Tam tersine söz doğrudur ama bazı gerekli şartları yerine getirilmediği söz konusudur. Bu nedenle araba bize fayda verecektir fakat istediğimiz hıza ulaşamayacaktır. Bunun gibi biz de Allah’ın yarattığı mükemmel ve canlı bir arabayız. Bu arabanın farları olan gözler, yedikleri, içtikleri, gezdikleri, düşündükleri, ayakları gibi her şeyiyle mükemmel olacak ki o duayı okuduğu zaman o neticeyi alabilsin. Demek ki söz doğrudur. Ancak o şartları yerine getirmek kaydıyla.
 3. Asel
  Bayan Üye
  3- “Her çekirdek bir ağaçtır.” sözü doğrudur. Ancak her çekirdek bir ağacın programını taşıdığı halde şartlarına uyarak ekilmezse ağaç olamaz. Bunun gibi her dua da insanı Allah’a götüren ve günahlarının silinmesine sebep olan bir sır vardır. Ancak çekirdek gibi olan bu sırrın açılması için de bazı şartlar lazımdır. İman, ibadet, niyet ve haramlardan sakınma gibi şartları yerine getiren onu ağaç gibi açacaktır. Geçmiş günahlarının silinmesine vesile olacaktır. Yoksa çekirdek olarak kalacak ve neticeye ulaşamayacaktır. Hatta hayatını yanlış yerde harcadığı için aynı zamanda sorumlu da olacaktır.

  Demek ki Hacca giden her insanın bütün günahlarının affolunması yolu açıktır. Ancak yukarıdaki şartlara uyulduğu takdirde ve kişinin durumuna göre günahları bağışlanmaktadır.

  Selam ve dua ile
  ALINTI
+ Yorum Gönder