+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Kurşun Kalem Kurşundan Mı Yapılır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kurşun Kalem Kurşundan Mı Yapılır?
  Kurşun Kalem Kurşundan Mı Yapılır? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kurşun Kalem Kurşundan Mı Yapılır?

  Öğrenci olduğunuz için biliyorsunuzdur kurşun kalemler artık eskidi fakat yine de kullananlar bilir; kurşun kalemler sarı renkte ve altıgendir. Peki neden diye hiç düşündünüz mü?

  Aslında bir kalem için en uygun olan karedir. Fakat kare şeklindeki kalemi elde tutmak ve yazı yazmak ergonomik olmayacağından kare yapılmaz. Aslında en ergonomik olanı yuvarlak yani silindir şeklinde olanıdır. Fakat çok maliyetlidir. Maliyet bakımından en uygunu ise karedir.

  Üreticiler ise bunu düşünerek ikisinin ortası altıgen yapmışlardır. Hesaplamalar yaptığımızda ise silindir şeklindeki 8 kaleme harcanan malzeme ile 9 adet altıgen kalem üretilebiliyor.

  Tabi kullanıcılar maliyetine bakmazlar. Kullanıcıların ergonomik olan yuvarlak yerine altıgen almasının nedeni ise masadan yuvarlanarak düşmemesidir.

  Sarı renk olmasına gelince ilk yapılan kalemin sarı renk olup sarı-siyah birleşimi ile üretilen ülkenin bayrağını temsil etmesi ve bu kalemin çok beğenilmesi.

  Peki neden kurşun deniliyor? Bunun nedeni ise tamamiyle bilgisizlik. Grafiti madenini ilk bulan kişi bunu kurşun madeninin elementi sanır ve kurşun der. Kalemlerde ise bu kullanıldığı için kurşun kalem denir. Grafiti madeninin kurşun olmadığının anlaşılması ise 200 sene sonra olmuştur.
+ Yorum Gönder