+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Fosfor Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Fosfor Nedir
  Fosfor hakkında bilgi


  1669 yılında Hennig Brand adındaki bir Alman alşimisti (kimyadan önce maddenin yapısıyla ilgilenen,bu konuda çalışmalar yapan kimse),ucuz maddelerden altın yapmaya çalışıyordu. Çok değerli bir eleman olan "altın", alşimistler tarafından "soylu maden" diye tanımlanıyordu. Brand dünyada hiç bir şeyin insan vücudundan daha soylu olamayacağını düşünmekteydi. Bu yüzden, insan vücuduyla ilgili herhangi bir şeyin altına dönüştürülebileceği yargısına varmıştı.

  Hennig Brand, insan idrarını kumla karşıtırdı ve bir ocakta ısıttı. Belgeler,Hennig Brand"ın ne tür kum kullanmış olduğu hakkında bir şey söylemiyorlar. Ayrıca Hennig"in ne diye kumu seçmiş olduğu da bilinmemektedir. Brand karışımı ocaktan aldığı zaman karanlıkta ışık saçtığını farketti. Tabii altın elde edememişti ama, idrarla kumun karışımından yumuşak, beyaz, balmumunu andıran bir madde sağlamıştı. Alman alşimisti bunun ne olduğunu bilmiyordu. Işık saçan maddeye, eski Yunanca"da ışık taşıyorum anlamına gelen "phosphorus-fosfor" kelimesini isim olarak yakıştırdı.

  Kimyasal elemanlar tablosunda 15. sırayı işgal eden fosfor bir maden değildir. Hava sızdırmayan fırınlarda kalsiyum fosfatın kok kömürüyle ısıtılıp indirgenmesi sonucu elde edilir. Burada damıtılan fosfor sertleştiği vakit balmumu kıvamındadır. Brand"ın farkında olmaksızın fosforu bulmasından yüz elli yıl sonra, fosforun sürtüştürüldüğü zaman ateş alan bazı maddelerle karışım halinde bulunduğu da öğrenildi. Bu karışım kibrit çöplerinin uçlarında kullanıldı. Fakat fosfor çok zehirli olduğu için, kibrit yapım yerlerinde çalışan bir çok işçi ısıtılmış fosforun buharından öldü. Neyseki 1845 yılında başka tür bir fosfor-kırmızı fosfor-keşfedildi. Kırmızı fosfor zehirli değildi. Bütün ülkeler kibrit yapımında beyaz fosforun kullanılmasını yasaklayan kanunlar çıkardılar.

  Sabotaj ve kundak bombalarında kullanılan fosfor, parlamasıyla birlikte çevresine alevli fosfor parçaları saçar ve çarptığı yeri ateşler. Fosfordan çıkan bu tür yangınlar çabuk yayılır ve söndürülmesi son derece güçtür. Buna karşılık,yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi beyaz fosfor çok zehirli bir maddedir. Açık havada bırakılacak en ufak parçası bile tehlikelidir. Fosfor insan vücudunun gelişmesi bakımından son derece yararlıdır. Özellikle kemiklerin gelişmesi,dişlerin sağlıklı olması bakımından büyük ölçüde yararlıdır.

  Sinirler ve adalelerin sağlığı konusunda da büyük rol oynar. Beslenme rejimine titiz bir dikkat göstermemiz ,özellikle sütten yeteri kadar fosfor sağlıyabilmemize yetecektir. 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Fosfor kimyasal bir elementtir ve fosfor insan vücudun da kalsiyumdan sonra en çok bulunan elementtir. İnsanın kemiklerinin fosfora ihtiyacı vardır ve fosfor üç ayrı şekilde bulunur. Kırmızı beyaz ve siyah renktedir.
+ Yorum Gönder