+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Güney Kore Tarihi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Güney Kore Tarihi Hakkında Bilgi
  Güney Kore Tarihi Hakkında Bilgi

  Güney Kore Tarihi Hakkında Genel Bilgi


  Güney Kore.jpg

  Kore tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar uzanır. Çin in eline geçtikten sonra, Budizm ve Çinlilerin etkisinde kaldı. Daha sonraları 7. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar değişik hanedanların idaresi altında bağımsız olarak yaşadı. 1910 yılında Japonlar Kore yi işgal ederek koloni haline getirdiler. Bu durum, 1945 yılına kadar sürdü. İkinci Dünya Savaşında Japonya nın yenilmesinden sonra Güney Kore yi ABD, Kuzey Kore yi de Rusya işgal etti. Böylelikle kuzeyde komünist rejim, güneyde demokratik rejim kurulmuş oldu.

  25 Haziran 1950 de Rus subaylarının kumandasındaki Kuzey Kore birlikleri, yarımadanın tamamına komünizmi kabul ettirmek için Güney Kore ye saldırıp istila etti. Bunun üzerine BM., Güney Kore nin kurtarılmasına karar verdi. Bölgeye BM askerleri gönderildi. Bu orduya Türkiye, bir tugayla katıldı. İşgalci komünist birliklerin Güney Kore den çıkarılması için Mehmetçik büyük başarı gösterdi.

  Mehmetçiğin zaferi bütün dünyaya yayılarak takdir topladı. Yapılan görüşmeler neticesinde 27 Temmuz 1953 te ateşkes imzalandı. 38. Paralel Güney Kore ile Kuzey Kore arasında sınır kabul edildi. Savaş sonrası, Başkanlık sistemine dayalı demokratik rejime geçildi. Kuzey Kore ile birleşme devamlı gündemde olup, yakın bir zamanda tek devlet haline gelmeleri ümit edilmektedir.
 2. Acil

  Güney Kore Tarihi Hakkında Bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


güney kore,  kore,  güney kore resimleri,  guney kore,  kore resimleri,  güney kore fotoğrafları