+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Leonardo da Vinci'nin bir sırrı daha çözüldü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Leonardo da Vinci'nin bir sırrı daha çözüldü
  Leonardo da vinci'nin sırrı

  Rönesans döneminin ünlü sanatçılarından Leonardo da Vinci’nin Arap kökenli olduğuna dair iddialar, bir İtalyan araştırmacının yeni bulgularıyla güçlendi.

  Da Vinci’nin annesinin Caterina adındaki bir köle olduğunu ve muhtemelen Doğu Avrupa’dan veya Orta Doğu’dan getirildiğini iddia eden araştırma, babasının 30 yıllık birikimini deşifre eden Francesco Cianchi tarafından yayımlandı.

  Araştırmaya göre, da Vinci doğduğunda, Caterina adındaki annesi ile Ser Piero adındaki babası evli değildi. Floransa’da noterlik yapan Ser Piero’nun hayatındaki tek kadın Caterina, varlıklı arkadaşı Vanni di Niccolo di Ser Vann’ın evindeki bir köleydi.

  Bankerlik yapan Ser Vann, ölmeden önce Caterina’yı karısına bıraktı, ancak evi vasiyetini uygulayan arkadaşı Ser Piero’ya verildi.

  Ser Piero, bankerin dul eşinin evde kalmasına, Caterina’ya özgürlüğünü vermesi şartıyla izin verdi. Caterina’ya bu tarihten sonra bir daha Floransa kayıtlarında rastlanmıyor. 15 Nisan 1452’de da Vinci doğuyor ve annesi birkaç ay sonra evleniyor.

  Araştırma, Rönesans dönemi İtalyasında köleliğe dair bilgiler de veriyor.

  Vinci’deki Museo Ideale’nin kurucusu Alessandro Vezzosi, İtalya’nın önde gelen ailelerinin Doğu Avrupa’dan ve Orta Doğu’dan genç kadın satın aldıklarının bilindiğini, bu kadınların daha sonra vaftiz edildiğini ve genelde Maria, Marta ve Caterina adlarının verildiğini söyledi.

  Da Vinci’nin parmak izinden yola çıkılarak geçen yıl yapılan bir araştırma, ünlü sanatçının Arap kökenli olabileceğini ortaya koymuştu.
 2. Zahra
  Üye

  Rönesans döneminde yaşamış olan İtalyan Leonardo Da Vinci, yaşadığı dönemin en önemli Düşünürü ve Ressamıdır. Yaşadığı dönemde Sanatı doruğa ulaştırmış ve yanlız sanatta değil bir çok noktada başarılar elde etmiştir. Dünyanın en iyi sanatçılarından biri olarak hala günümüzde de kabul edilir ve en önemli yapıtı Mona Lisadır.
+ Yorum Gönder