+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda İstanbul çifte havuzlar kasrı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İstanbul çifte havuzlar kasrı
  İstanbul çifte havuzlar kasrı

  İstanbul Sarıyer ilçesi Belgrat Ormanı’nda Sultan II. Osman Bendi’nin üzerinde yer alan bu kasır Sultan III. Ahmet (1703–1730) tarafından 1717’de yaptırılmıştır. XVIII. yüzyılın sonlarına doğru harap durumdaki bu kasır Sultan III. Selim (1789–1807) tarafından 1797’de onarılmıştır. Kasır birbirine yakın olan Sultan II. Osman Bendi ile Sultan II. Ahmet Bendi’nden ötürü Çiftehavuzlar olarak tanınmıştır. Kasrın ne zaman yıkıldığı kesinlik kazanamamıştır.

  Ciftehavuzlar.jpg

  Sedat Hakkı Eldem’in hazırladığı plana göre kasrın merkezi sofalı ve üç eyvanlı bir seyir kasrı olduğu anlaşılmaktadır. Kasrın ortasında dikdörtgen planlı bir sofa ve bu sofaya açılan giriş bulunmakta olup bunun karşısında hünkâra ait dışarıya çıkıntılı bir bölüm bulunuyordu. Girişin iki yanında da yan mekânlar olup bunların maiyet odaları olduğu sanılmaktadır.  Büyük Bent Kasrı (Sarıyer)

  İstanbul Sarıyer ilçesi Belgrat Ormanları’nda Büyük Bent’in yakınında yer alan bu kasır kesin olmamakla beraber Sultan III. Ahmet (1703–1730) tarafından 1717 yılında yaptırılmıştır. Büyük Bent Kasrı padişahın Sadabat’tan yola çıkarak Belgrat Ormanı’ndan geçip saltanat kayığına bindiği yol güzergâhı üzerinde bir takım köşkler ve kasırlar yapılmıştı. Büyük Bent Kasrı da bunlardan biridir.  Kasır XVIII. yüzyılın sonlarına doğru harap olmuş tüm cephe boyunca sıralanmıştır. 2. BİNGÜL
  Bayan Üye

  İstanbul çifte havuzlar kasrı, Belgrat Ormanında yer alır. Sultan III. Ahmet tarafından 1717 yılında yaptırılmıştır. Sultan III. Selim tarafından 1797’de onarılmıştır. Kasrın ne zaman yıkıldığı bilinmemektedir.
+ Yorum Gönder