+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda İznik gölü hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İznik gölü hakkında bilgi
  İznik gölü

  znik-g-l-hakk-nda-bilgi.jpg


  İznik Gölü, Marmara Bölgesi’nin güneydoğusunda, Bursa ilinin sınırları içerisinde kalan Türkiye’nin 5. büyük gölü, Marmara bölgesinin en büyük gölüdür. Eskiçağda Askania adıyla anılan göl.

  Bugünkü adını kıyısındaki İznik kasabasından alır. Gemlik Körfezi’nin doğusunda bir çukur alanın ortasındadır. Yüzölçümü 298 km², denizden yüksekliği 85 m’dir. Genişliği en dar yerinde 11 km, doğu-batı doğrultusunda uzunluğu 32 km’dir. Derinliği kuzeyden güneye doğru artan gölün en derin yeri 65 m’dir. Gölün suyu tatlıdır. Artık sularını batı kenarındaki kum ve çakıl yığınları arasından sızarak Garsak Deresi’yle Gemlik Körfezi’ne boşaltır. Kış ve ilkbahar mevsimlerinde yükselen suları yaza doğru alçalır ve sonbaharda en düşük düzeyine ulaşır. Gölün suyu tuzsuz olmakla birlikte tarlaların sulanması için elverişli değildir. En çok sazan balığı yetiştirilir. Çevresi zeytinlikler, bağlar, meyve ve sebze baçeleriyle kaplıdır. 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Iznik gölü nasıldır

  İznik denildiğinde ilk akla gelen muhteşem çinileri olsa da, kentin asıl önemi kısa bir dönem de olsa iki imparatorluğa başkentlik yapmış olması. Kent merkezinde Roma ve Bizans döneminden çok sayıda eser bulunmaktadır. Kenti tümüyle çevreleyen sular kısmen günümüze ulaşmış. Helenistik dönemde inşa edilen, Roma ve bizans döneminde eklemelerle genişletilen surlardan kent merkezine 4 ana 12 tali kapıdan giriliyordu. Ana kapıların üçü ayaktadır. Bunlar İstanbul, Yenişehir ve Lefke kapılarıdır.

  İznik gölü temiz suyu ve yemyeşil çevresiyle çok güzel bir göl. Göl manzaları lokantalarda gölden avlanan sazan ve yayın balığı yiyebilirsiniz.

  İznik gölü ve çevresinin doğal mesire alanı olarak kullanılabilirlik oranını artıkmak amacıyla kamelyalar yapılmış, halkın açık havada spor yapabilmesi amacıyla sahil bandına çeşitli spor aletleri yerleştirilmiş.

+ Yorum Gönder


iznik gölü hakkında bilgi,  iznik gölü,  iznik,  bursa iznik golu,  iznik gölü ö