+ Yorum Gönder
Tekerleme Fıkra ve Mani ve Tekerleme Forumunda Tekerleme Nedir? Tekerleme Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Tekerleme Nedir? Tekerleme Hakkında Bilgi
  Tekerlemenin anlamı?

  Tekerleme geçmişten beridir bizim hayatımızda yeri vardır Genelde ozanlar söylemekteler. Tekerlemeler kısa ve hoş yazılardır.

  Tekerlemeler sözlüklerde "ağızda yuvarlanan söz, saçma sapan söz, eşsesli kelimelerle kurulu konuşma" anlamlarına gelen tekerleme masal, hikaye, bilmece, halk tiyatrosu gibi bazı edebi türler içinde veya bağımsız olarak söylenen ölçülü ve kafiyeli sözlerdir.

  Tekerlemeler çokluk çocuk folklorunda hoşça vakit geçirmek, konuşma kabiliyeti kazanmak, oyunlarda eş ve ebe seçmek için bu yola başvurulur. Masal tekerlemesi, oyun tekerlemesi gibi adlar alırlar. En çok çocuk oyunlarında, masalların baş, orta ve sonunda söylenirler. Yöreye göre değişik isimle de söylenirler. Doğu Anadolu’da döşeme, Güney Anadolu’da sayışma denir. Karagöz ve ortaoyununda muhavere, çocuk oyununda ebe, çıkarmada ise sayışma diyebiliriz. Türk edebiyatında ilk tekerleme örneklerine XI. yüzyıldan itibaren rastlanır. Divanü Lügati’t Türk’te bazı tekerlemeler yer alır.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  tekerlemelerin anlamı genellikle eğitmek ve zihin geliştirmek için ortaya atılır bunun dışında bazılarıda insanları güldürmek için de yazılır.
 3. Ziyaretçi
  tekerleme ağızda dolu sakızı tükürmektir
+ Yorum Gönder


tekerleme hakkında bilgi,  tekerleme nedir kısaca bilgi,  tekerlemeler hakkında bilgi,  tekerleme hakkında kısa bilgi,  tekerleme nedir kısaca,  tekerleme hakkında bilgi tekerleme türleri