+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Kendi Kendine Yetebilmek İle İlgili Deneme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  Kendi Kendine Yetebilmek İle İlgili Deneme
  Kendi Kendine Yetebilmek


  Krallar hiçbir şeyimi almasınlar, bana çok şey vermiş olurlar. Hiçbir kötülük etmesinler, bana yeterince iyilik yapmış sayarım onları. Bütün istediğim budur.

  Öyle çok şükrediyorum ki Tanrıya, çünkü neyim var neyim yoksa bana aracısız vermiş. Beni yalnız kendisine borçlu kılmış. Nasıl yalvarıyorum ona gece gündüz: "Beni hiçbir zaman, hiç kimseye karşı ağır minnet altına sokma" diye. Bunca zaman ne mutlu bir özgürlükle yaşadım. Ömrüm de bu şekilde son bulsun isterim. Bütün çabam kimseye muhtaç olmadan yaşamak.

  Bütün umudum kendimde.

  Terentius

  Ölmeyecek kadar yiyecek içeceği olanlar için daha kolay olsa da, bunu başarmak herkesin elindedir. Bir başkasına bağlı yaşamak acı bir durumdur ve belalı bir iştir. En güvenilir liman olarak sığınağımız kendimiz bile, yeterince güvenilir değilizdir.

  Ben kendimi hem yürekçe, hem de varlıkça hazırlıyorum. Öyle ki, herşeyimi yitirsem bile kendi kendimle yetinebileyim.

  Hippias21 gerektiğinde her şeyden seve seve elini çekip, kendini bilime adayabilmiştir. Bunun da ötesinde, ruhu kendi kendiyle yetinmesini bilsin; dışardan gelecek rahatlıklardan kolayca vazgeçebilsin diye kendini filozof olarak eğitmiştir. Ayrıca büyük bir merakla yemek pişirmesini, tıraş olmasını, giysilerini, ayakkabılarını, öteberisini kendi yapmasını da öğrenir ki kendi yükünü, taşıyabildiği kadar kendi taşısın ve kimsenin yardımına muhtaç olmasın 2. HAZEL
  Üye

  Bir başkasına muhtaç olmak şu hayattaki en berbat şeylerden biridir çünkü o insanın sizden ne isteyeceğini bilmez siniz bundan dolayıdır ki bir insanın sığına bileceği en iyi liman yine kendisidir.
+ Yorum Gönder