+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Sağlık ve Mutluluk İle İlgili Deneme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  Sağlık ve Mutluluk İle İlgili Deneme
  Sağlık ve Mutluluk


  Büyük İskender'in dalkavukları onu, Zeus' un17 oğlu olduğuna inandırmışlar. Bir gün yaralanıp, yarasından kan aktığını gören İskender: "Buna ne diyeceksiniz şimdi", demiş; "kıpkırmızı, bildiğiniz insan kanı işte. Homeros'un destanlarında tanrıların yarasından akan kana benzer hiçbir yanı yok".


  Bir şair de, şiirlerinde Antigonos18'u övüyor. Ona "güneşin oğlu" diyormuş. Antigonos: Tuvaletimi temizleyen adam, çok iyi bilir benim güneşin oğlu olmadığımı demiş.
  İşte insan, her yerde aynıdır. Öyle bir yaratık ki, eğer özünde soyluluk olmazsa, başına taç da giyse çıplak kalır.

  Nedir mutluluk ruhu kaba ve duygusuz olan için.
  Neye yarar, insanın sağlığı ve düşüncesi yerinde değilse!
  Ne anlar o kişi hazdan, mutluluktan!

  Şans insana gülse ve bütün iyi şeyleri onun yoluna serse, insanda onu görecek, tadacak ruh ve yürek gerek. İnsanı mutlu eden, sahip olmak değil tadına varmaktır çünkü.

  Ev, mal, mülk, yığınla tunç ve altın Yarasına merhem olmaz Vücudunda, ruhunda dert olan adamın. Eldeki nimetleri tadabilmesi için Keyfi yerinde olmalı insanın. Ev bark neye yarar dertli, korkulu olana Gözleri görmeyen ne yapsın tabloyu, Da m lalı hasta neden gitsin hamama?

  Horatius

  Hasta insan, hiçbir yediğinden tad alamaz. Bir at için ne fark eder, üzerindeki başlıkların altından olması. Hiç vurdumduymaz, zevksiz bir ahmak da yaşadığı nimetleri anlayabilir mi?
  Sağlık, güzellik, güç, zenginlik ve bütün bu gibi iyi şeyler insanın doğrusuna yakışır; eğrisinde değersiz durur. Eğer bedenen sağlam değilseniz; ruhunuz rahat değilse, yatağınız sağlam döşeğiniz rahat olmuş fark eder mi? Vücudumuza bir iğne, ruhumuza bir dert girdi mi, dünyalar bizim de olsa rahatımız kaçar.

  Kum sancıları bir başladı mı, insan ne kadar nüfuzlu, kudretli de olsa, her şeyi unutur; böbreğinin acısını dindirmeye bakar.

  Bir kral düşünün, onu öfkelendirecek bir şey olduğunda; sahip olduğu krallık onu kızarıp bozarmaktan; dişlerini gıcırdatmaktan koruyabilir mi?

  Benzer biçimde, kral, akıllı ve iyi huyluysa, mutluluğuna krallığının kattığı şey yine pek azdır.
  Miden iyi, ciğerlerin sağlam, ayakların tutuyorsa, Kralların hazineleri, daha fazla mutlu edemez seni.

  Horatius


  17 Zeus: Yunan mitolojisinde gökyüzü tanrısı ve tüm tanrıların başıdır. (Roma mitolojisinde Jüpiter olarak geçer)
  18 Antigonos: Büyük İskender'in ardından Likya ve Frigya'ya vali olmuştur. 2. HAZEL
  Üye

  Sağlık bir insan için en değerli şeylerden biridir çünkü bir insan sağlıklı olduğu zaman çalışır ailesine ekmek götürür ailesi mutlu olur bu mutluluk kendisine de yansır ve kendisi de mutlu olur ve kendini iyi hisse tir.
+ Yorum Gönder