+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Makaleler Forumunda Ab Hakkında Makale Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ab Hakkında Makale
  ab hakkında makale örneği 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Ab Hakkında Makale İle İlgili Bilgi

  Forumda bir çok konu düzenli bir şekilde tartışılıyor ve ben de burada ifade edilen düşünceleri zaman zaman siz gazete okurlarımla da paylaşmak istiyorum.


  Tartışılan konulardan biri de Avrupa Birliği. Bugün sizlere bu tartışmadan örnekler vermek istiyorum. Yazan arkadaşların isimlerini vermiyorum çünkü amacım yalnızca değişik görüşlere dikkat çekmek. İşte bunlardan bazıları:


  "Türkiye'nin geleceği adına en mühim mesele Avrupa Birliği 'dir. Tüm sıkıntıların ve çözümlerin ortak paydasıdır kuşkusuz. Fakat biz artık bu ülkenin ilerici gençleri olarak bu sıkıntıyı sıklıkla tartışmalıyız. Unutmayalım ki bu hepimizin geleceği"


  "Ben Kemalist bir genç olarak AB'ye karşı olduğumu belirteyim. Zaten Kemalizm'i savunan bir insan, parti ya da herhangi bir kuruluşun AB'ye destek vermesi düşünülemez Eğer ki ulusal egemenliği, tam bağımsızlığı savunuyorsak Avrupa egemenliğine girmeyi nasıl kabul edebiliriz? Bizim gibi toprak, nüfus, kaynak yani kısaca potansiyel olarak büyük fakat kendi kaynaklarımızı, gücümüzü, ordumuzu kullanma kabiliyetinden yoksun, gelişmeye çalışan bir ülkeyi rahat sindirilecek hale getirmeden, Avrupa gelin bizim birliğimizin en güçlü ülkelerinden biri olun der mi sizce? Türkiye AB sevdasından vazgeçmelidir."


  "Atatürk Batı'ya yönlenmemizin ilk adımlarını atmamış mıdır? Kaldı ki Avrupa Birliği, ülkelerin kimliklerinden tamamıyla sıyrıldıkları bir topluluk değildir, üyelik sürecinde biraz böyleymiş gibi bir hava esse de Kopenhag Kriterleri Türkiye için hayati önem taşıyan ama dokunmaya uzun zamandır korktuğumuz konulara el atmamızı sağlayacaktır, sağlamaya başlamıştır da


  Anayasa'da yapılan değişiklikleri düşünelim mesela Eğer Türkiye'nin kendi gücünden bahsediyorsak, bunların neler olduğunu bilmemiz gerek! "Kimseye ihtiyacımiz yok, biz kendimize yeteriz' demesi için bir ülkenin, dış ülkelerden tamamıyla bağımsız olması lazım ki, biz daha kendi enerji ihtiyacımızı bile kendi kendimize karşılayamıyoruz!"


  "Arkadaşlar öncelikle Avrupa Birliği denilen şey, politikacıların bize dediği gibi çok cici bir şey değil. AB bize her dünya devletine sağladığı olanağı sağlamıyor. Sadece adı AB olacak, biz gene yaşadığımız sıkıntıları yaşayacağız, belki AB sayesinde sıkıntılarımız daha da artacak. AB bir oyundur, emperyalist güçlerin Türkiye üzerindeki oyun alanlarını genişletmek üzere önümüze attığı bir senaryodur."


  Forum bölümünde ortaya çıkan temel görüş ayrılığı, yakınlarda üniversite öğrencileri arasında yapılan bir araştırmada da kendini gösteriyor.


  Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Muammer Yaylalı'nın başkanlığında yapılan "Üniversitelilerin Sosyo ekonomik Profili" konulu araştırma çerçevesinde 60 devlet ve vakıf üniversitesinde öğrenim gören 3 bin 551'i kız toplam 7 bin 568 öğrenciye 41 soru yöneltilmiş.


  Araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin yüzde 52'si milliyetçi düşünceye yakın, yüzde 68.7'si ise AB'ye katılımı destekliyor.
+ Yorum Gönder