+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Kültür Sanat Forumunda Örgü patik ve panço modellerini yapılışları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Örgü patik ve panço modellerini yapılışları
  örgü patik ve panço modellerini yapılışları yazarmısınız lütfen.. 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Örgü Patik Ve Panço Modellerini Yapılışları

  Boncuklu Patik..

  Boncuklu Patik.jpg


  1 boncukları kendi ipinden patiklik ipe dizin bu biraz zor olabilir ama herkes kendine bir kolayını bulabilir 2 80 ilmekle başlayıp, 4 sıra sürekli haroşa örün 5 sırada modele göre boncukları eklemeye başlayın..

  ben yoğun boncuklu olanı anlatmaya çalışacağım 3 5 sırada 2 haroşa + 1 boncuk örün bu işlemi 17 boncuk olana kadar tekrarlayın,
  17 boncuk olunca 2 haroşa + 1 arttırma + 2 düz + 1 arttırma + 2 haroşa + 1 boncuk + 2 haroşa + 1 artırma + 2 düz + 1 artırma + 2 ters + 1 boncuk örerek, orayı da 17 boncuk olana kadar ve böylece 5 sırayı tamamlamış olacaksınız,
  4 dönüşte boncuk eklemeden haroşa örün arttırılan yerlerin ilmekleri salık oluyor biraz orada delikler açılmış olacak 5 6 sırada tekrar boncuk eklemeye başlayın 3 haroşa + 1 boncuk(alt sıradaki boncukların arasına gelecek) + 2 haroşa + 1 boncuk devam edin arttırmalara aynı şekilde her sırada devam edin
  6 buruna gelecek olan kısmın orta ve her iki tarafınada boncuk koyarak, V şeklinde açılmasını sağlayın V şeklini verebilmek için 3 sıra sonra yine ortadan boncuk eklemeye başlayın
  7 yanlardaki boncuklar verevine 9 sıra olduğunda, üzerine boncuksuz 7 sıra haroşa örün 8 kenarlardan birer ilmek alarak tabanı örün 9 taban bitince aynı şekilde yanlardan ilmekleri alarak arkayı da örün ortada ördüğünüz ilmek sayısı hep 12 olacak 10 taban bitince kesip, patiğin boğazına tığla oyasını (fıstık) örün

  panço yapılışı ise..

  panço modeli.jpg

  Pançoyu 90 ilmekle başlayın.Normal kalınlıktaki ipi 2 kat olarak 7 renk ile 52 sıra örün.62cmx104cm.İki parça olarak hazırlayın.Parçaları en ve boy olarak çapraz birleştirin.Çevresine ince kürk geçirin.Büyük düğmeler dikerek tamamleyın.
  Geçmeli örgü:(8 ilmek üzerinde)  1. sıra:İlk 2 ilmeği şişten çıkartın.İlk ilmeği önden alarak (saç örgüsü gibi)kapatın.Sol şişe geçirin.Daha sonra ikinci ilmeği iilmeği geçirip 2 düz örün.Tekrar sol şişteki 2 ilmeği şişten çıkartıp önce 2 ilmeği,sonra ikinci ilmeği sol şişe takarak 2 düz örün.Bu şekilde sıra başına gelin.Arka sırada ,ikinci renge geçin.İlk ilmeği ters örün.Sol şişteki 2 ilmeği şişten çıkartın.İlk ilmeği arka taraftan( ön yüzünden) alarak sol şişe geçirin. Daha sonra ikinci ilmeği sol şişe geçirip saç örgü gibi yaparak 2 ters örün.Tekrar aynı şekilde devam edin. En sonunda kalan 1 ilmeği ters örün.Dönüş sırasındaki örgüyü yapın. Renk geçişlerini arka sırada yapın.
 3. Mineli
  Devamlı Üye
  Altıgen Motifli Panço Yapılışı

  Altıgen Motifli Panço

  Malzemeler: 450 gr çeşikli renklerde ip

  Tığ :1 numara

  Örülüşü:

  Pançomuzu altıgen motiflerle yapacağız. Motifimizin yapımı şöyle:önce 5 tane zincir yapcağız sonra üç mil başılı dolgu yapıp üçünü birden çakaracağız böylece 6 yaprak yapacağız. Sonrasında aralardaki zincirlere ikişer dolgu yapacağız,sonra aynı dolguyu bir ikili bir tekli yapacağız. 4. sırada ise ikililerin tepesine ikili teklilere tekli yaparak bitireceğiz.

  Altıgen şeklin verilmesi:Motifleri sıra ile 6-7-8-9-10 tane sıralayacağız. 11. sırada ise baş açıklığı için iki motiflik bir açıklık bırakacağız. Tekrar 10-9-8-7-6 motifi ekleyip açıklık bıraktığımız yerden ilmek alıp iki düz iki ters örerek boğazını tamamlayacağız. Bu lastikte 16 cm olacak. Çevresine saçak yapıp bitireceğiz.
 4. Mineli
  Devamlı Üye
  Panço Modeli Ve Yapılışı

  Panço

  Malzemeler:
  400 gr siyah yün ip
  100 gr. simli değişik renk ip
  5 numara örgü şişi
  14 numara tığ

  Yapılışı: Pançomuza 140 tane ilmek yaparak başlıyoruz ve burayı siyah yün ipimizle yapıyoruz.Örgümüzü 2 düz 2 ters olarak 80 cm. olacak kadar örüyoruz.80 cm olduktan sonra kesiyoruz.Ve ikiye katlayıp uçlarından kol yeri kalacak kadar yer ayırıp dikiyoruz.


  80 cm
  ıııııııııııııııııııııııııı
  I I
  I I 30 cm
  IıııııııııııııııııııııııI

  Şekilde 30 cm olan kısımkatladığımızda 15 cm olacak şekilde ikiye katlayacağız ve kapalı kalan taraftan kol yeri kalacak kadar açıklık bırakıp gerisini dikeceğiz.

  Örülüşü bittiğine göre artık kollarındaki desenlere geçebiliriz.Eğer saçaklı kulanmaktan hoşlanıyorsanız saçak yapabilirsiniz.Saçakları birbirine düğümleyerek değişik modeller yapabilirsiniz.Veya boncuk kullanıyorsanaz saçak yapacağınız ipe boncuk takalilirsiniz.Aynı şekilde pulda kullanabilirsiniz.

  Kollar için öreceğimiz model şöyle:

  Birinci sıra:Örgümüz hemen hemen 20 sıradan oluşacak.Ördüğümüz pançonun kollar için ayırdığımız kısmına 10 zincir yaparak başlıyoruz. Zinciri yapıp ileriye batıyoruz tekrar 10 zincir yapıp tekrar batarak sırayı böyle tamamlıyoruz.

  İkinci sırada yaptığımız zincirlerin tepelerine batarak bu sırayıda tamamlıyoruz.

  Üçüncü sıra:Bu sırada ise zincirlerin tepelerine üçer trabzan yapıp üçünü aynı anda çıkararak bir sıra daha tamamlıyoruz.Böyle böyle iki sıra zincir bir sıra trabzan istediğimiz uzunluğa gelene kadar örüyoruz.Daha sonra son sırada yaptığımız zincirlerin tepelerine bu defa 5 tane trabzan yapıp hepsini birden çıkararak pançomuzun kollarını bitiriyoruz.

  İsteğinize göre aynı modeli pançonun alt kısmınada uygulayabilirsiniz.Veya alt kısmını sade kullanabilirsiniz.

 5. Mineli
  Devamlı Üye
  İndia Pançosu

  Malzemeler:
  2 x 100 gr ip

  Şiş numarası:
  7 numara

  Yapılışı:
  Uzun parça:70 ilmek atılarak örgüye başlanır. Bir sıra ters örülür bir sıra düz örülür ve böylece 198 sıra örülür.

  Kısa parça:
  70 ilmek atılarak başlanır. 90 sıra düz örgü örülür.

  Birleştirme:
  Uzun parçanın uzun kenarı kısa parçanın kısa kenarına dikilir. Diger kenarda da aynı işlem uygulanır. Yaka kısmı örülür ve örgü bitirilir.

 6. Mineli
  Devamlı Üye
  Tek Parça Panço Modeli

  Malzemeler:500 gr çok kalın olmayacak örgü ipi


  6 numara örgü şişi

  Örülüşü:
  Pancomuza örgü şişine 90 çift tel takarak başlayacağız. Yaklaşık 10 sıra haroşa öreceğiz ve 11. sırada bir tel öreceğiz bir tel dolayacağız şişe. 11. sırayı böyle tamamladıktan sonra 12, sırada önceki sırada ördüğümüz teli yine öreceğiz doladığımız teli bırakacağız. Böylece 12, sırada tamamlanmış olacak.


  Devamında yine 4 sıra düz örgü,bir sıra dolamalı sıra,5 sıra düz örgü 1 sıra dolamalı sıra,3 sıra düz örgü 1 sıra olamalı örgü. Bu şekilde şalımız ikiye katlama uzunluğuna ulaştığında örgümüzü bitireceğiz. Bitirdiğimiz şalın iki ucunu az bir yer kalacak şekilde resimde olduğu gibi birbirine dikeceğiz. Kalan yerleri püsküllerle süsleyeceğiz.

+ Yorum Gönder


panço örgü modelleri ve yapılışları,  iki mil patik,  5şişle örgü patik modelleri uygulamalı,  kolay patik nasıl örülür,  çift mil ile patik,  yanlardanartırmalıpançomodelleri