+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Kültür Sanat Forumunda Mikro işlemci nedir. iç yapısı ve tarihsel gelişimine göre işlemci ailelerinin tanımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mikro işlemci nedir. iç yapısı ve tarihsel gelişimine göre işlemci ailelerinin tanımı
  mikro işlemci nedir. iç yapısı ve tarihsel gelişimine göre işlemci ailelerinin tanımı (8085 den 4 çekirdekliye kadar hepsi 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Mikro işlemci nedir

  Mikroişlemci; gerek yaptığı işlemlerin mikro saniyeler mertebesinde olması aynı zamanda içindeki elektronik devrelerin ve bölümlerin mikron boyutlarında olması nedeniyle bu adı almıştır.

  Mikroişlemci; bir bilgisayar sisteminin en önemli 3 donanımından biridir ve bu 3 donanım arasında en çok adı anılandır,diğerleri hafıza (RAM-ROM) ve giriş-çıkış (I/O) birimleridir. Mikroişlemci dünyasındaki gelişmelerin yanında diğer donanımların zaman içinde gelişmesi epey yavaş kalır. İnsanlar bilgisayarlarını birbirlerine tarif ederlerken önce mikroişlemcisini söylerler “bende Pentium III 500 var senin sistem nedir?” gibi atıflarda bulunuruz.

  Bilgisayarlarda bu kadar önemli bir yere sahip olan mikroişlemcilerin tabi ki sadece bir tek adı olması düşünülemez bile. Mikroişlemcinin CPU (sipiu diye okunur - Central Processing Unit ), MİB (CPU nun Türkçe karşılığı - Merkezi İşlem Birimi), µP (mikro processor-mikro prosesır diye okunur ) ve genelde işlemci olarak bildiğimiz isimlerini de kullanıyoruz.

  Adından da anlaşılacağı gibi mikroişlemci (veya işlemci) matematiksel işlemleri yapabilen bir elektronik yonga (chip) dır. Boyutları çok küçük olmasına rağmen içinde binlerce, yüz binlerce veya milyonlarca elektronik devre elemanı bulunduran mikroişlemci aslında matematiksel işlemleri, elektriğin var olması yada olmaması temelinden yararlanarak hesaplar.

  Matematikçilere soracak olursanız kendi bilim dallarının temelinde aslında sadece toplama işleminin olduğunu söylerler. Mikroişlemcide aslında sadece toplama işlemi yapar. Mikroişlemci için çok kaba olmakla beraber toplama işlemini çok hızlı yapan bir elektronik devredir de diyebiliriz. Sadece toplama işlemini yapması pek çekici görünmüyor asıl ününü buradan almaz zaten, mikroişlemciyi mikroişlemci yapan matematiksel işlemleri çok kısa bir zamanda hatasız olarak gerçekleştirebilmesidir. Saniyede milyonlarca işlem yapabilir.

  Sonuç olarak mikroişlemci matematiksel, aritmetik ve mantık işlemlerini çok kısa sürelerde yapabilen bir elektronik devredir, bir bilgisayar sisteminin beynidir (kalbi diyenlerde var), diyebiliriz. Şayet sizinde bir bilgisayarınız varsa kapağını açıp içindeki mikroişlemciyi görebilirsiniz.

  Bir bina yapılırken nasıl çimento,kum ve çakıl kullanılıyorsa mikroişlemciler yapılırken de bazı elektronik devre elemanları kullanılır, transistor dediğimiz cihaz ise çoğu kişinin yabancı olmadığı bir devre elemanıdır. Günümüz mikroişlemcileri milyonlarca transistoru bir arada barındırır. Transistor lerle ilgili yazımızı okuyanlar anlayacaklardır ki 1 transistor sadece bir olay gerçekleştirir, birkaç tanesi bir araya gelerek bir iş yapar, şayet güzel ve kayda değer işler yapmak istiyorsanız binlercesini veya milyonlarcasını bir araya getirmeniz lazım . Bu arada küçük bir transistor bir nohut tanesi kadardır, milyonlarca transistor çok fazla yer kaplar ama günümüz teknolojisi bu kadar devre elemanını santimetrelere sığdırmayı başarmıştır.

+ Yorum Gönder


işlemcilerin tarihsel gelişimi