+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Forumunda Yaz Mevsimi Konulu kompozisyon Örneği Oku Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Yaz Mevsimi Konulu kompozisyon Örneği Oku
  Yaz Mevsimi Konulu Komposizyon Örneği Oku


  Ben Kırgızistan’da yaşıyorum. Kırgızistan’ın ilkimi karasal iklimdir. Dört mevsim var. Kış, ilkbahar, yaz ve sonbahar.
  Kışın bütün ağaçlar yapraksız kalıyor, kar yağıyor insanlar kalın giyiniyorlar. Kışın insanlar dağa tırmanıyorlar ve kayak yapıyorlar. Kışın bir bayram var. 31 Aralıkta insanlar sofra hazırlıyor, birbirine hediye alıyor, birbirlerini kutluyorlar, çünkü 1 Ocakta yeni yıl başlıyor. Saat on ikide ailece havai fişek atıyorlar.
  Mart, nisan, mayıs ayları ilkbahar mevsiminin aylarıdır. Bu mevsimde insanlar günlerini sokakta, parkta geçiriyorlar. Kuşlar da buraya geliyorlar. Martta Kırgızlarda Nevruz Bayramı var. Bu bayram milli bayramdır. Bu bayramda insanlar meydana, parklara gidiyor ve geziyorlar. Şarkıcılar konser veriyorlar. Aileler akrabalarıyla evde toplanıyor, sohbet ediyor ve iyi dilekler diliyorlar.
  Yaz mevsimin ayları haziran, temmuz ve ağustos. Yazın aileler Issık göle gidiyorlar. Orada dinleniyorlar, gölde yüzüyorlar, güneşleniyorlar. Yazın insanlar ince giyiniyorlar, çünkü hava çok sıcak. 31 Ağustosta Kırgızların bağımsızlık Bayramı var. Cumhurbaşkanımız bizi kutluyor ve insanlar bu bayramı kutluyorlar. Sonbaharda hava ılık, sık sık yağmur yağıyor. Bazı insanlar yağmur yamasa da yanlarında şemsiye taşıyorlar.
  Benim en sevdiğim mevsimler yaz ve sonbahar. Çünkü yazın çok vaktim var. Akşam arkadaşlarımla lokantalara gidiyorum. Hava saat onda kararıyor, bu yüzden sokaktan eve geç geliyorum. Yazın bir yerlere gidiyorum. Ailemle sanatoryumlara, göllere, ormanlara ve başka bölgelere gidiyorum. Ben sonbaharda doğdum, belki bu yüzden sonbaharı çok seviyorum. Sonbaharın havası yazın havasından daha güzel. Çünkü sıcak değil ve hava ılık. kaynak turkceogretmeni
 2. Ezlem
  Üye

  Yaz Mevsimi
  Her mevsim ayrı doğa olayları yaşanır. Bu nedenle her mevsim başka güzeldir. Yaz mevsimi de yaz meyveleri yetişir. İnsanlar bu mevsimde dinlenirler ve etraf neşelidir. Bu nedenlerle yaz mevsimi her insanın sevdiği ve beklediği bir mevsimdir.

+ Yorum Gönder


yaz mevsimi kompozisyon,  yaz mevsimi ile ilgili kompozisyon örnekleri