+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Tanıtımları Forumunda Haliç'te Yaşayan Simonlar kitap tanıtımı - kitap özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Haliç'te Yaşayan Simonlar kitap tanıtımı - kitap özeti
  Haliç'te Yaşayan Simonlar

  Simonlar kitap.jpg  Kitabın künyesi


  Haliç'te Yaşayan Simonlar

  ( Dün Devlet Bugün Cemaat )

  Hanefi Avcı


  Angora Yayıncılık

  Genel

  Fiyatı : 25,00 TL

  Ağustos 2010,

  608 sayfa,

  ISBN: 9789752870758  Kitap hakkında


  Emniyet Teşkilatının efsanevi ismi, Susurluk sürecinde cesur duruşuyla gerçek bir kanun adamı tavrı gösteren Hanefi Avcı yine doğru bildiklerini söylemeye devam ediyor. Ucunun kime dokunduğuna bakmadan, yalnızca ülkesine karşı vicdani sorumluluğunu yerine getirmek için son dönemde yaşananların iç yüzünü kamuoyuna açıklıyor.Kitap iki bölümden oluşuyor. Devlet başlıklı ilk bölümde, yıllarca devlete hizmet etmiş bir güvenlik görevlisi olarak geçirdiği fikirsel dönüşümü, bu dönüşüme neden olan olayları okurlarla paylaşıyor. Bu fikirsel dönüşümün sonucunda Avcı artık, uzun yıllar mücadele ettiği, sisteme muhalif grupların demokratik ve sağlıklı bir sistemin olmazsa olmazı olduğuna, farklı fikir ve düşüncelerin topluma zarar değil, ancak bir zenginlik katacağına, güvenlik sorununa indirgenen Kürt sorununun ancak demokratik hak ve özgürlükler alanının genişletilerek siyasi yollarla çözümlenebileceğine ve ordunun batılı ülkelerde olduğu gibi siyasetin dışında kalarak güçlü bir ordu olabileceğine inandığını açık yüreklilikle ifade ediyor. Avcı, bu kitabı yazmaktaki önemli amaçlarından birinin, böyle köklü bir değişim yaşamasına neden olan mesleki tecrübelerini aktararak, çok geniş bir kriminal yelpazede çalışmış olmanın verdiği donanımla kendinden sonra geleceklere yol göstermek olduğunu belirtiyor.Cemaat başlıklı ikinci bölümde ise Avcı devletin çeşitli kurumlarına nüfuz etmiş cemaat yapısının son zamanlarda meydana gelen olaylardaki (özel yetkili mahkemelerin sürdürdüğü tahkikatlardan, telefon dinlemelerine, vs.) rolünü ortaya koyuyor. Cemaatin polis, ordu, MİT, jandarma, yargı ve diğer devlet kurumları içerisinde ayrı bir hiyerarşik örgütleme kurarak ve bu teşkilatların sistemlerini bozarak çalışmalarını engellediğinden, üstüne üstlük bu teşkilatların personeli arasında ayrım, güvensizlik ve düşmanlık yaratarak kurumları içerden ve tamir olunmaz biçimde yaraladığından bahsediyor. Bugün özellikle özel yetkili mahkemelerce yürütülen tahkikatların, arka planda cemaatin talimatı ile Emniyet İstihbarat Şubesindeki unsurları ve cemaate bağlı savcılar desteği ve zorlaması ile yürütüldüğüne, yürütülürken hukuksuz işlemlerin yapıldığına dair ciddi emareler olduğunu iddia ediyor. Tüm bu iddialarını, delilleriyle sağlam bir zemin üzerine inşa ediyor.Avcı kitabın başlığında iki metafor kullanıyor; bunların devlet görevlilerinin, belli bir ideoloji etrafında örgütlenmiş grupların ve genel anlamda toplumun zihniyetini tanımlayabilmek için ne kadar isabetli bir biçimde seçilmiş olduğunu kitabı okuyup bitirdiğinizde anlayacaksınız. Görünen değil, perde arkasındaki gerçekleri merak ediyorsanız Emniyet teşkilatının güvenilir ve öncü ismi Hanefi Avcı'nın dürüst ve cesur sesine kulak verin!
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Hanefi Avcı emniyet teşkilatında görev yaptığı için süreç içinde gelişen ve gerçek olarak bize yansıtılmayan bir çok olayın gerçek yüzünü anlatıyor. Kimlerin ne için kimler için görev yaptığını ve aslında Emniyettekilerin haklı olduğunu bildikleri kişilerin arkasında duramadıklarını çünkü çekindiklerini ve haksız olduğunu da bildiklerini de neden savunduklarını bilmiyorlar çünkü emir bilmedikleri yüksek yerlerden geliyordu. Peki bu devleti kim yönetiyor? aslında bizim yönettiğini düşündüğümüz kişiler değil mi bunlar? perde arkasında kimler var? Hanefi avcı bile bunları bilmiyor.
+ Yorum Gönder