+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Forumunda Düzce çiftetellisi nasıl oynanır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Düzce çiftetellisi nasıl oynanır
  Düzce çiftetellisi nasıl oynanır

  4 / 4 ritme sahip oldukça hareketli bir Balkan Halk oyunudur. Türkiye'de ve Balkan ülkelerinde oynanmaktadır. Türkiye'de oynanan çiftetellilere örnek olarak Bursa Çiftetellisi, Bahriye Çiftetellisi,Adana Çiftetellisi, Keban Çiftetellisi, Balıkesir Çiftetellisi, Kemalpaşa Çiftetellisi (Arap Çiftetellisi), İnegöl Çiftetellisi, Gaziantep Çiftetellisi, Trakya Çiftetellisi, Ada Çiftetellisi, Eskişehir Çiftetellisi, Bandırma Çiftetellisi, İstanbul Çiftetellisi verilebilir

  ciftetelli.jpg

  Bir de Tsifteteli (τσιφτετέλι ) vardır ki bu da yunanistan'ın çiftetellisidir. çiftetelliden pek bir farkı yoktur. Hatta ismi de gayet Türkçe'dir. İsim bu oyunda genel olarak kullanılan " bağlama " çalgısından gelmektedir.
  Çiftetelli Türkiye'de de, başta Yunanistan olmak üzere diğer tüm Balkan ülkelerinde de düğünlerin olmazsa olmazıdır.

  Yunanlılar çiftetelli'ye " tsifteteli tourkiko ( türk tsifteteli'si)" demektedirler. Ve aynı adı taşıyan bir türküleri vardır. Bu rebetika türkü de siko horepse koukli mou ( kalk dans et bebeğim (?) ) diye başlayan buradaki " kalenin bedenleri " türküsünün tıpatıp aynısıdır.

  Oynanışı: iki kol yanlara açılarak parmaklar şıklatılır. Müziğin ritmine uygun ayak hareketleri ile karşındaki partnerinle uyumlu sağa sola gidiş hareketleri yapılır. 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Düzce ili bolu depreminden sonra hızla yapılansın diye il ünvanı kazandırılmıştır. Düzce doğal güzelliği ile turistleri kendine çekmektedir. Akçakoca gölü görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir. Düzce çok göç almış ve türkiyenin her yerinden gelen insanlar düzcede yaşamaktadır.
+ Yorum Gönder


çiftetelli nasıl oynanır,  çiftetelli