+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İman ve İslam Forumunda İslam dininde iman-amel ilişkisi nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Betul
  Devamlı Üye

  İslam dininde iman-amel ilişkisi nedir?


  İslam dininde iman-amel ilişkisi nedir kısaca bilgi


  Amel, iradeye dayalı İş, davranış, ibadet, hayırlı iş ve eylem demektir. Allah Teâlâ'nın ve Rasûlü'nün rızasına uygun olan bütün iş, hareket, hayır ve iyilikler; dini, ferdi ve ahlâkî görevler ve ibadetler "salih amel" adını alır. Allah'ın rızasına uygun olmayan işlere de "salih olmayan amel" denir. Nitekim Nuh tufanında, Hz. Nuh'un küfür ehli olan oğlunun boğulmaktan kurtulması için dua etmesi üzerine, Allah Teâlâ şöyle buyurdu: "Ey Nuh, o senin ailenden değildir. Çünkü o, iyi olmayan bir iş yapmıştır." (Hûd, n/46)
  Nitekim Kur'ân-ı Kerim'in çeşitli ayetlerinde imanla birlikte salih amel ayrıca zikredilir ve bunların birbirini tamamlayan unsurlar olduğuna dikkat çekilir. Aşağıdaki ayetler bunlardandır: "Asra yemin olsun ki, insan şüphesiz maddî-manevi büyük kayıp içindedir. Ancak iman edenler, salih amel işleyenler, birbirine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır." (Ast, 103/1-3)
  "Şüphe yok ki, inkâr edip, inkarcı olarak ölenler, dünya dolusu altını kurtulmalık (fidye) olarak vermek istese bile, hiçbirinden kabul edilmeyecektir. İşte onlar için can yakıcı bir azap vardır. Onların bir yardımcıları da yoktur." (Âi-i imrân, 3/91)
  Ehl-i sünnet inancına göre, ameller imanın ayrılmaz bir parçası değildir. Yani, kişi amel eksikliğinden dolayı, işlediği günahı helâl saymadığı sürece mümin sayılır ve dinden çıkmaz. Belki asi ve günahkâr olur. Allah Teâlâ dilerse onu affeder, dilerse azap eder. Ancak namaz, oruç, hac, zekât gibi ibadetler ve insanlar arasında geçim kurallarına uygun davrananlar imanını güçlendirir ve Allah katındaki makamını da yükseltmiş olurlar. Çünkü insanın yaratılış amacı bu esasa dayanır. Ayetlerde şöyle buyrulur: "Ben, cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım." (Zâriyât, 51/56)
  "Hanginizin daha iyi amel işleyeceğini denemek için ölümü ve hayatı yaratan O'dur." (Mülk, 67/2)
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  İslam dininde iman ve amel ilişkisi bu iki kelime bir biriyle bağlantılı ve birbirini tamamlayan iki kelimedir iman Allahu tealaya iman etmekken amel ise fani dünyada yaptıklarımızdır.
 3. Beriwan
  Devamlı Üye
  insanın içinde ne varsa dısına da o yansır. imanımız ne kadar güçlü ve kuvvetliyse amelimize davranışlarımıza konuşmalarımıza da aynı şekilde yansır. allah bizi imanından mahrum bırakmasın amin.
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  İslam dininde İslam iman-amel ilişkisi şöyledir. Amel eylemde bulunmaktır.İman ise kalben inanmaktır.İman ile amelin ilişkisi ise inanarak eyleme geçmektir. Yani yaptıklarımızın karşılığını iyi ise iyilikle, kötü ise kötülükle göreceğimize inanmaktır.

+ Yorum Gönder


iman amel ilişkisi kısaca,  iman amel ilişkisi nedir kısaca,  iman amel ilişkisi,  haya iman amel ilişkisi,  iman amel ilişkisi nedir ,  iman ve amel ilişkisi