+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Ankara Mavi Göl Hakkında Kısaca Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Ankara Mavi Göl Hakkında Kısaca Bilgiler
  Ankara Mavi Göl


  Vatandaşların yararlanabileceği rekreasyon alanlarının başında 2 milyon 121 metrekarelik devasa kullanım alanıyla Kayaş yakınlarındaki Mavi Göl geliyor. Mavi Göl, aktif piknik alanı olarak kullanılması amacıyla Bayındır Barajı'nın rehabilite edilmesiyle oluşturuldu.

  Kent merkezine yalnızca 12 kilometre uzaklıkta bulunan Mavi Göl, alandaki donatılarıyla Ankaralıların dinlenme ve piknik ihtiyaçlarını karşılıyor. Mavi Göl'ün kullanım alanında piknik yapanlar için 370 barbekü, bin 800 ahşap piknik masası, 60 çardak, 30 göl manzaralı gölgelik, 50 aile salıncağı, çay bahçeleri, seyir terasları, çeşmeler ve tuvaletler bulunuyor.

  Rekreasyon alanında aileleriyle birlikte pikniğe gelen çocuklar da düşünülerek 2 büyük ve 20 küçük oyun grubu yerleştirilen Mavi Göl'de ayrıca, 2'si ahşap, 2'si plastik duba sistemli olmak üzere 4 iskele de bulunuyor. Yelkenli teknelerin de bulunduğu Mavi Göl'de isteyenler, can yeleği takarak deniz bisikletlerine binebiliyor. Ayrıca, özel hazırlanan bir başka iskelede de vatandaşların balık tutmasına izin veriliyor. Spor yapmak isteyenlerin de düşünüldüğü alanda, voleybol, basketbol, futbol sahaları, 1 mini golf sahası, 4 kondisyon aleti grubu ve patika yürüyüş yolları da vatandaşlara hizmet veriyor.

  Amatör ressamlara şövale
  Mavi Göl'de, güneşin batışını ya da gün ışıklarının göl üzerinde oynaşmasını resmetmek isteyen amatör ressamlar için 'Ressamlar Kordonu' bulunuyor. Amatör ressamlar, kordonda kendileri için hazırlanan şövaleleri kullanabiliyor.

  Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, alana 450 park aydınlatma direği yerleştirildiğini belirterek, 12 ve 10 metre boyundaki direklerin geceleri yolları ve barajı mavi ışıkla, ağaçları ise yeşil ışıkla aydınlatarak rengarenk bir görünüm kazandırdığını ifade ettiler.

  Mavi Göl'e gelen vatandaşların rahat bir ortamda piknik yapmalarını sağlamak amacıyla gün boyunca 4 atlı güvenlik görevlisi de göl çevresinde tur atıyor. Kent merkezine yakınlığıyla ulaşımın kolay olduğu baraj bölgesinde, özel arabalarıyla gelenlerin kullanabilmesi için büyük bir otopark ve baraj içi küçük cep otoparkları bulunuyor.

  Deniz tadında göl manzarası
  Yaklaşık 602 bin metrekarelik alan üzerine kurulan Gölbaşı'ndaki Mogan Parkı'nda ise piknik alanları, asma köprülerle ulaşılan marina adası, ahşap kıyı yolu, koşu ve yaya yolları, çocuk oyun alanları, özürlü çocuklar oyun alanı, istasyonlu koşu pisti, 3 tenis kortu, 2 mini futbol sahası ve basketbol sahaları da yer alıyor. Ayrıca, park içerisinde binicilik merkezi, spor merkezi, Mogan Gölü Araştırma Merkezi, deniz feneri binası, kayıkhane, su deposu, çeşitli kafeteryalar, danışma binaları, tenis kortu, kay kay pisti, bisiklet kulübü ve sağlık ünitesi binaları bulunuyor.

  Mogan Gölü'nün Haymana yolu kıyı şeridinde yer alan bölgeye yapılan 4 kilometrelik ahşap platform sahil yürüyüş yolu üzerine 3 seyir terası ve 400 oturma bankı yerleştirildi. Mogan Parkı'na ayrıca, 100 bini aşkın fidan dikildi, 200 ailenin aynı anda yararlanabileceği piknik alanına ise 200 barbekü ve piknik masası ile 50 adet çeşme yerleştirildi.

  Akşam saatlerinde fenerin tepesine takılan lazer sistemi ile gölün yüzeyinin aydınlatıldığı Mogan Parkı'nda, Mogan Gölü'ne hakim bir tepede, bölge halkı ile tüm başkentlilerin yararlanabileceği 3 bin kişilik bir anfi tiyatro ve bin kişilik modern bir nikah salonu yer alıyor. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Ankara mavi göl bayındır barajının rehabilite edilmesi ile yapılmış bir göldür. Mavi göl piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Mavi göl Ankara iline 12 km uzaklıkta yer alması nedeni ile pek çok Ankaralı tarafından dinlenme ve piknik amacı ile tercih edilmektedir.
+ Yorum Gönder


ankara mavi göl hakkında bilgi,  mavi göl hakkında bilgi,  mavi göl hakkında kısa bilgi,  ankara mavi gol hakkında bilgi