+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Akyurt - Ankara Akyurt - (Ankaranın İlçeleri ) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAZAN
  Devamlı Üye

  Akyurt - Ankara Akyurt - (Ankaranın İlçeleri )
  Ankara Akyurt - (Ankaranın İlçeleri )  Ankara'nın metropol ilçelerinden biridir.

  Nüfus İlçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 18907'dir. Bunun 8069'si ilçe merkezinde, 10838'i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.
  İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; 6 belde, 20 köy ve 6 mahalleden oluşmaktadır.

  Akyurt; İç Anadolu Bölgesi Ankara sınırları içerisinde geniş ve düzgün bir arazi üzerinde kurulu bir ilçedir. İlçenin kuzeyinde Çubuk İlçesi, doğusunda Kalecik batısında Pursaklar Güneybatısında Elmadağ ilçeleri bulunmaktadır. İlçe merkezi Çankırı, Kastamonu ve Sinop’u Ankaraya bağlayan Devlet karayolu üzerinde olup, Başkente uzaklığı 32km dir.

  Yüzölçümü 258 km kare, denizden yüksekliği ise 960 metredir. İlçenin kuzeyinde kaleciğe bağlanan yol üzerinde ‘TEKEBELİ DAĞI’ 1250 m, Güneyinde ‘HÜSEYİN GAZİ’ tepesi 1415 metre doğusunda ise ‘idris dağı ‘1985 m bulunmaktadır.
  akyurt ankara.jpgakyurt.genel_.2.jpg  14.yy sonuna kadar geniş ormanlık alanlara sahip olan Akyurt, yüzyıllar boyu yapılan kıyımlar neticesinde Ankara’nın da hamamlarının yakacak ihtiyaçlarının karşılaması neticesinde ağaçlık alanlarını büyük ölçüde yitirmişti. Buna mukabil son yıllarda belediyemiz, ilçemizdeki okullar ve okullardaki örgencilerin çabalarıyla ilçe merkezinde yeniden yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışmalarına başlanmış bu amaçla bir de Hatıra Ormanı kurularak Ağaçlandırma çalışmaları ve ağaç sevgisi yaygınlaştırma çalışmaları sürmektedir.


  İlçede Bölgede faaliyet gösteren 390 civarındaki sanayi kuruluşu ve ile yaklaşık 30 bin kişinin istihdam edilmesini ve MAN, ÜLKER, ASESAN, NABAY, SERAY gibi otomotiv, Gıda, Tesktil, Mobilya ve Elektronik sektöründeki dev firmalara ev sahipliği yapmaktadır.


 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Akyurt ilçesi Ankara iline bağlı iç anadolu bölgesinde geniş düz bir arazi üzerinde kurulu bir ilçedir.Akyurt ilçesine bağlı 6 belde 20 köy bulunmaktadır Akyurt ilçesi 6 mahalleden oluşmaktadır. Akyurt ilçesi merkeze 32 km uzaklıkta yer almaktadır.
+ Yorum Gönder


ankara akyurt