+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda Hz muhammed'e indirilen ilk vahiy nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Hz muhammed'e indirilen ilk vahiy nedir
  Hz muhammed'e indirilen ilk vahiy nedir?


  Hz muhammed'e indirilen ilk vahiy nedir 1.jpg.

  610 yılı Ramazan ayının Kadir,
  Gecesinde, hırkasına bürünüp Hira Mağarası’nda düşünmeye dalmış olduğu bir sırada, bir sesin kendisini ismi ile çağırmakta olduğunu duydu. Başını kaldırıp etrafına baktı; kimseyi göremedi. Bu sırada her tarafı ansızın bir nûr kaplamıştı; dayanamayıp bayıldı. Kendisine geldiğinde karşısında vahiy meleği Cebrâil'i gördü. Melek O'na:

  -"Oku" Dedi. Hz. Muhammed (s.a.s.):

  -"Ben okuma bilmem", diye cevap verdi. Melek, Hz. Muhammed (s.a.s.)'i kucaklayıp güçsüz bırakıncaya kadar sıktı.

  -"Oku" diye emrini tekrarladı. Hz. Muhammed (s.a.s.) yine:

  -"Ben okuma bilmem" cevâbını verdi. Melek emrini tekrarlayıp üçüncü defa Hz. Peygamber (s.a.s.)'i sıktıktan sonra Alak Sûresi'nin ilk beş âyetini okudu.

  "Yaratan Rabb'inin adıyla oku. O, insanı ‘alak'tan (aşılanmış yumurtadan) yarattı. Oku, kalemle (yazmayı) öğreten, insana bilmediğini belleten Rabb'in sonsuz kerem sahibidir." (Alak Sûresi, 1-5).

  Meleğin arkasından Hz. Peygamber (s.a.s.) de bu,
  âyetleri tekrarladı. Heyecanla mağaradan çıkarak evine geldi. Yolda ilerlerken gök yüzünden bir sesin:

  "Ey Muhammed. Sen Allah'ın elçisisin, Ben de Cibrail'im" dediğini duydu. Başını kaldırdığı zaman, Cebrâil'i gördü. Korku içinde evine vardı. Eşi Hz. Hatice'ye:

  "Beni örtün, çabuk beni örtün" dedi. Bir müddet dinlenip heyecân,
  ı geçtikten sonra gördüklerini Hz. Hatice'ye anlattı, “Kendimden korkuyorum”, dedi. Hz. Hatice, O'nu şu ölmez sözlerle teselli etti.

  "Öyle deme. Allah'a yemin ederim ki, Yüce Allah, hiç bir zaman seni utandırmaz. Çünkü sen , akrabanı gözetirsin. İşini görmekten âciz kimselerin işlerini yüklenirsin, Fakire yardım edersin. Misâfiri ağırlarsın."
 2. Fatma
  Administrator

  Allah insanlar arasından seçmiş olduğu peygamberleri aracılığıyla insanlara seslenmiş ve mesajlarını bu yolla iletmiştir. İlk vahyin indirilmesinden önce, bir rivayete göre de peygamberimiz çocukken Cebrail tarafından göğsü yarılıp, kalbi yıkanarak vücudu vahyi kabul etmeye uygun hale getirilmişti.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Hazreti muhammede peygamberlik kırk yaşında verilmiştir. peygamber efendimiz bir gün hira dağında düşünceye dalmışken hazreti cebrailin sesini duymuş ve hazreti cebrail peygamber efendimize oku demiş. işte o zaman alah tarafından peygamber efendimize inen ilk vahiy alak suresi olmuştur.
 4. Ziyaretçi
  çok güzel bunu sayesinde artı aldım

+ Yorum Gönder


ilk vahiy nedir,  vahiy nedir,  hz muhammede gelen ilk vahiy nedir,  peygamberimize gelen ilk vahiy nedir,  hz muhammed yazısı,  peygamberimize gelen ilk vahiy