+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Enzimlerin Çalışma Mekanizması Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Enzimlerin Çalışma Mekanizması Nelerdir
  Enzimlerin Çalışma Mekanizması

  Enzimin etki ettiği bileşiğe substrat denir. Her en zim bir substrata özeldir. Yani her enzim çeşidi belirli bir molekül çeşidine etki edebilir. Çünkü en zim ile substratı arasında anahtar-kilit uyumuna benzer bir uyum vardır.

  Enzimlerin çalışması sürecinde enzim önce subs tratını tanır ve ona geçici olarak bağlanır. Enzimin substratı tanıyan kısmı protein kısmıdır. Enzimin protein kısmında aktif bölge denilen oluk ya da cep şeklinde özel bir bölüm bulunur.

  Bu şekilde enzim ve substrattan meydana gelen geçici bir kompleks (ara bileşik) oluşur. Daha sonra enzimin aktif bölgesi substrat üzerinde de ğişiklik yapar ve ürünler oluşur.
  Bundan sonra enzim üründen ayrılarak hiçbir de ğişikliğe uğramadan reaksiyondan çıkar. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Enzimlerin kendilerine özgü substratları vardır . enzimleri olumlu veya olumsuz yönden etkileyen kimyasal maddeler vardır. eğer reasiyonu hızlandırıyorlarsa bu maddeler e aktivatör eğer yavaşlatıyorlarsa inhibatö denir.
+ Yorum Gönder


enzimlerin çalışma mekanizması,  enzimlerin calisma mekanizmasi,  enizmlerin calisma mekanizmasi,  enzimlerin etki mekanizması calisma örnekleri,  enzimlerin etki mekanizması