+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Simetri Doğrusu nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Simetri Doğrusu nedir

  Simetri Doğrusu


  Simetri doğrusu şekilleri iki eş kısma ayırır. Şekil, simetri doğrusundan katlandığında bu iki eş kısım birbirini tamamen örtecek şekilde üst üste gelir. Böyle şekillere simetrik denir

  Doğru Simetrisi


  (Doğruya göre simetri) : Noktanın, doğrunun ve herhangi bir şeklin doğruya göre simetrisi alınabilir. Basit olarak doğru simetrisi şu şekilde alınır.

  Noktanın doğruya göre simetrisi : Noktadan eksen olarak seçilen doğruyu kesecek şekilde dik bir doğru çizilir. Çizilen bu doğru üzerinde noktanın eksen olan doğruya olan uzaklığı ölçülür ve eksenin diğer yönünde aynı uzaklık çizilen doğru üzerinde belirlenir ve işaretlenir. İşaretlenen bu nokta ilk noktanın seçilen eksene göre simetriğidir.

  Solda ortadaki şekilde A noktasının CD eksenine göre simetrisi alınmıştır. A'nın simetriği B noktasıdır. CD simetri doğrusudur. A noktasının CD simetri doğrusuna olan uzaklığı ile simetriği olan B noktasının CD simetri doğrusuna olan uzaklığı eşittir

  Simetri bulurken ba aldığımız doğruya simetri ekseni denir. Herhangi bir nokta, doğru ya da şeklin simetri doğrusuna göre simetrisinin alınması işlemine de doğruya göre simetri denir.
 2. AYFER
  Bayan Üye

  Bir cismin bir doğruya göre eşit uzaklıktaki görüntüsüne, eşit uzaklıkta olmasına simetri denir. Düzlemsel şekillerde simetrinin; yatay, dikey veya köşegen olarak doğruları bulunabilir.
+ Yorum Gönder