+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Masalların Taşıması Gereken Nitelikler nedir ? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Masalların Taşıması Gereken Nitelikler nedir ?
  Masalların Taşıması Gereken Nitelikler

  Masalların taşıması gereken nitelikler şunlar olabilir:

  a) Öncelikle masal yalın bir dille,akıcı ve açık bir anlatımla sunulmuş olmalıdır.
  b)Olaylar canlı ve hareketli olmalıdır.
  c)Masallar öğrenci ve sınıf ortamına uygun olmalıdır.
  d)Konuları çocuklarca yanlış anlaşılacak;örneğin kadını küçümseyen toplumun inançlarına ters,kadercilik anlayışına yaslanan masallara yer verilmemelidir.
  e)Döşeme bölümündeki söz dizimi akıcı,ilgi çekici olmalı,düğüm bölümü ustaca işlenip,olaylar beklenmedik biçimde sonuçlanmalıdır.

  Masallarda insanlar,gerçek veya gerçek dışı vasıflarda görünürler. Kişiler kuvvetlerin büyülü bir araçtan,var olmayan bir mahluktan veya evliyadan alır.(köylü,cadı,derviş,ırgat…)

  Destanlarda kişiler gerçektir. ama halk tarafından kişilere olağanüstü özellikler katılmıştır.Bunun yanında kişileri tanrı, tanrıça ve diğer olağanüstü varlıklar olan mitolojik kaynaklı destanlar da vardır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Masallar çocukların okumaktan hoşlandıkları kitap türüdür. bundan hoşlanmalarının sebebi bu kitapların tamamen hayali olması . masalların hayali olması ve hayali olayları işlemesi çocukların ilgisini çekmektedir. çocuklar bu masalları okuyabildiği gibi dinlemekten de çok büyük bir zevk alırlar.
+ Yorum Gönder