+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Bugünkü Anlamiyla Felsefe Nerede ve Nasil Basladi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bugünkü Anlamiyla Felsefe Nerede ve Nasil Basladi?
  Bugünkü Anlamiyla Felsefe Nerede ve Nasil Basladi?


  Felsefeye ve düsünce tarihine iliskin bugünkü bilgilerimiz, felsefenin eski Yunanistan’da baslamis oldugunu söylememizi gerektiriyor. Gerçekten de, felsefenin cevap vermeye çalistigi <çevrenin kaynagi ve temeli nedir? , gibi sorulara, akla dayanarak karsilik bulmaya çalisan ilk düsünürlere. eski Yunanistan’da rastliyoruz. Bt: düsünürler, mitoslarin (efsanelerin) ve dinlerin bu çesit sorulara verdikleri cevaplarla yetinmemisler; akla ve kavramlara dayanan felsefesel-bilimsel karsiliklar bulmaya çalismislardi. ister Çin’den, Hint’ten, Önasya’dan, ister Yunanistan’dan kaynaklanmis olsunlar, mitoslar, bu çesit sorulara cevap verirken dinsel düsüncenin kendine özgü özelliklerinden kurtulamiyorlardi. Mi-toslarda ele alinan en genel sorulara (örnegin. sorusu) verilen karsiliklar inanca dayaniyor; inanç üzerinde temelleniyordu. Baska bir deyisle, mitoslarda, akla dayanan özgür düsüncenin isleyisi görülmüyordu. Üstelik mitoslarda, kavramlar degil imgeler (imailar) agir basiyordu. Yani sunduklari açiklamalarin temelinde, kavramlar (genel ve soyut düsünceler) degil, somut varliklar ve bunlarin insan zihnindeki yansilari (tasarimlari) yer aliyordu. Demek ki mitoslar, insan gibi tasarladiklari (insan suretinde ve kisi olarak kavradiklari) bazi güçleri, yani çesitli tanrilari isin içine sokarak, evrenin ve insanoglunun Orta’ya çikisini açiklamaya çalisiyorlardi. Evrenin kaynaginda (kökünde) diye sormuyorlardi; diye soruyorlardi. Mitoslar, evreni ve tüm doga olaylarini, kisi olarak tasarlanan ve inanç konusu akin güçlerle açiklama çabasindan baska sey degildi.
 2. AYFER
  Bayan Üye

  Felsefe milattan önce 7. yüzyılda Miletos (Milet) kentinde ortaya çıkmıştır.Miletos şehri, İyonya uygarlığında önemli bir ticaret merkezi ve liman kenti idi.
+ Yorum Gönder