+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Aslanların Beslenmesi , aslanlar nasıl beslenir , aslan ne ile beslenir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Aslanların Beslenmesi , aslanlar nasıl beslenir , aslan ne ile beslenir

  Aslanlar nasıl beslenir  Afrika aslanı çoğunlukla etobur olmakla birlikte bazen yere düşmüş meyveleri de yer. Protein, yağ, karbonhidrat ve maden tuzlarına ek olarak vitaminini çoğunlukla bu meyvelerden ve avlarının iç organlarından alırlar. Aslan, tipik bir şekilde önce avın iç organlarını ve arka kısmını yer. Sonra yavaşça başa doğru gelir.Hayvanat bahçelerinde verilen etlere vitamin de eklenirse hayvan en iyi şekilde gelişir ve başarıyla ürer. Avı çoğu zaman dişi öldürür; fakat her zaman öncelik erkek aslanındır. Sonra sıra dişiye gelir. Yavrular ise sona kalır. Aslan, genellikle antilop ve zebraları avlar. Fakat bazen kamış sıçanı gibi küçük avları yakalar. Çiftlik hayvanlarına da saldırdığı olur. Hatta insanları bile av olarak seçebilir. Fakat asıl avları bir araştırmayla şöyle belirlenmiştir: gnu, impala, zebra, su antilobu, kudu, zürafa. Daha sonraki bir araştırma ise bu avları şöyle listelemektedir: Su antilobu, gnu, kudu, zürafa, samur antilobu, çessebe, zebra, Afrika mandası, rebok. Fakat Afrika aslanları bazen Afrika filleri ve suaygırlarınainsanları bile av olarak seçebilir. Özellikle kadın ve çocuklara saldırmak bir alışkanlığa dönüşebilir. Bir keresinde bir grup aslan, Tsavo’daki işçilere saldırarak Uganda demir yollarının döşenmesini durdurmuşlardır. Ayrıca ilginç bir şekilde köpekleri de öldürebilir, fakat onları yemezler. saldırabilir. Fillerin devasa kulakları insanların duyamayacağı sesleri duyacak kadar hassastır. Fakat gecenin sessizliğinde bu kulaklar hiçbir işlerine yaramayan bir yükten başka bir şey değildir. Ayrıca fillerin görüş yetenekleri fazla iyi olmadığından gece çok savunmasızdırlar. Fakat aslanlar kedilerde olduğu gibi geceleri insanlardan 6 kat daha iyi görürler. Bu yüzden de filleri iyi bir grup çalışmasıyla kolayca alt edebilirler. Suaygırlarına da suyun dışında; yani en savunmasız anlarında saldırarak onları öldürebilirler. Yaşlı ya da yaralı aslanlar, çevik avları yakalayamazlar. Bu durumda çiftlik hayvanlarına saldırabilir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Aslanlar tür gözekmeksizin hepsi etçil olan hayvanlardır. bu yüzden genel olarak değil her zaman et ile beslenirler. bu yüzden genel olarak ceylan geyik zebra gibi taze etler avlar ve yerler. bunu yaparlarken de çok başarılı bir şekilde derilerini yüzerek çok büyük bir ustalıkla yerler.
 3. Ziyaretçi
  çok güzel bir arama alanı
+ Yorum Gönder


aslan ne yer,  aslan ne ile beslenir,  aslanlar ne yer,  aslan neyle beslenir,  aslan nasıl beslenir,  aslanlar ne ile beslenir