+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvancılık Üretim ve Bilgiler Forumunda Saanen Keçisi – Keçi Sütünden Yapılan Ürünler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Saanen Keçisi – Keçi Sütünden Yapılan Ürünler
  Keçi Sütünden Yapılan Ürünler


  Saanen keçisinin anavatanı İsviçre ‘dir. Saanen keçileri ekseriyetle sütü için yetiştirilen bir keçi ırkıdır. Saanen keçileri, diğer ülkelerin yerli keçilerini ıslah etmek için melezleme çalışması için en çok kullanılan keçi ırklarından olmuştur.
  Saanen Keçilerinin Özellikleri:

  Saanen keçisinin kemik yapısı sağlamdır. Saanen keçilerinin duruşu muntazam görünümlüdür. Her iklime çabuk adepte olduklarından dünyanın her tarafında saanen keçi yetiştiriciliği yapılmaktadır.

  Saanen keçisi, diğer süt ırkı keçilere göre daha erken geliştiği görülmüştür. Saanen keçileri melezlemede diğer ırklara göre daha baskındır. Dıştan görünüm özellikleri melezlerindede saanen keçilerini andırır.

  Saanen keçilerinin kıl rengi dişilerde beyaz, erkek tekelerde krem rengi hakimdir. Bonuzları ve tırnakları açık kahverengindedir. Bazı dişi saanen keçilerin çene altında iki adet küpe bulunur.

  Saanen Keçilerinin Verim Özellikleri:

  Saanen keçi ırkında döl verimi oldukça yüksektir. Saanen keçi çiftliğinde saanen keçiye düşen oğlak doğum oranı 1,7 civarındadır. Bazı saanen keçi çiftliklerinde nadirde olsa keçilerin bir batında dördüz ve beşiz oğlak doğumu yaptıkları görülmüştür.

  Saanen keçilerinde laktasyon süresi ortalama 280 gün civarındadır. Iyi bir Saanen Keçi çiftliğinde Saanen keçileri, bir laktasyon döneminde 700-800 litre süt verebilir. Süt verimi bazı yerlerde 1.000 litreye çıktığı görülmüştür. Saanen keçilerinin sütteki yağ oranı% 3-4 civarındadır.

  Bakımı iyi yapılan Saanen Keçi çiftliğinde canlı ağırlık ergin dişi keçilerde 60 kg. Ergin tekelerde 75 kg civarındadır.

  Keçi Sütünden Yapılan Ürünler:

  Keçi diğer ırklarında olduğu gibi, Keçi sütünün besleyici özelliği ve Keçi sütünden yapılan ürünlerin kıymetli ve leziz olmasından dolayı Saanen Keçi yetiştiriciliğinin önemi büyüktür. Saanen keçilerinin hem süt verimi hemde DÖL veriminin yüksek olması Saanen Keçi yetiştiriciliğinde önemli bir rol oynar.

  Keçi Sütü: Keçi sütü besin değeri yüksek bir hayvan sütüdür. Aynı zamanda değerleri insan sütüne en yakın olan hayvan sütüdür. Bu bakımdanda Keçi sütü önemlidir.

  Keçi Yoğurdu: Keçi yoğurdu lezzet bakımından diğer hayvan sütlerinden yapılan yoğurtlara nazaran insanlar tarafından aranmaktadır. Damak tadı farklıdır.

  Keçi Peyniri: Keçi sütünden yapılan Keçi peyniri aynen yoğurtta olduğu gibi damak zevki ayrıdır, insanlar tarafından Keçi peyniri tercih edilmektedir.

  Keçi Sütünden Yapılan Dondurma: Günümüzde dondurma yapımı bir sanayi haline gelmiştir. Dünya ‘da dev firmalar, dondurma sanayinde rekabet halindedir. Burada keçi sütünden yapılan dordurmanın diğer hayvan sütlerinden yapılan dondurmadan farklı bir lezzete sahip olduğu bilinmektedir. Ülkemizde dondurma üreten dondurma firmalarıda her zaman Keçi sütünden dondurma yapmaya özen göstermişlerdir.

  Keçi sütünden yapılan ürünler bu kadar aranır olmasından dolayı Saanen Keçi yetiştiriciliğinin önemi gittikçe artmaktadır.

  Ülkemizde, Saanen Keçi Yetiştiriciliği üzerine yapılan çalışmalarda Ülkemizin Saanen Keçi Yetiştiriciliği için iklim koşullarımızın uygun olduğu bilinmektedir. Bir çok bölgemizde Saanen keçilerinden iyi verim sonuçları alındığı bilinmektedir.
 2. kecial.com
  Yeni Üye


  Bilinmeyen yönleri nasıldır

  Süt keçileri, ülkemizdekileri düşünürsek, Halep keçisi, saanen keçisi ve maltız keçisi olarak sıralayabiliriz. Halep keçisi, saanen keçisi ve maltız keçisi dünyada süt keçileri olarak bilinmektedir.

  Ülkemizin bir bölümünde yıllardan beri yetiştirilen bütün dünyada süt keçileri olarak bilinen Halep keçisi nasıl bir keçidir? Halep keçisinin özellikleri nelerdir? İnceleyelim.

  Halep keçisi yetişme yeri, Ortadoğu olarak bildiğimiz bölgedir. Ortadoğu Halep keçisinin anavatanıdır. Halep keçisi birçok isimle anılmaktadır. Ülkemizde bizler Halep keçisi olarak bilmemize rağmen Ortadoğu ülkeleri hatta illeri kendi ismi ile isimlendirmişlerdir. Ortadoğu ülkelerinde ismi Suriye keçisi, Şam Keçisi, Filistin keçisi, şami keçisi v.s. gibi bir çok isimle anılmaktadır.

  Ülkemizde Halep keçisi olarak bilinen bu süt keçileri Güney Doğu Bölgemiz ile Akdeniz Bölgesi sahil kesiminin tümünde yetiştirilmektedir.

  Halep keçisinin özellikleri kısaca şöyledir;

  Bir kere Halep keçisi süt keçileri olarak bilinmektedir. Ancak canlı kilo artışının yüksek olması nedeni ile Halep keçisi eti içinde beslenmektedir.

  Halep keçisinin vücudu uzun kıllarla kaplıdır. Kulaklar uzun ve sarkıktır. Boyun altında küpeler vardır. Vücut rengi kımızı kahve renkli olup, nadirde olsa gri ve bej renkliye rastlanabilir.

  Halep keçilerinde laktasyon süresi 250 – 300 gün olaktadır. Bakımına göre günde ortalama 3 Litre süt verimine sahiptir. Süt verimi Halep keçisinin özellikleri arasında en önemlisidir. En çok süt veren keçi ırklarındandır. Sağımı kolay, makine sağımına müsait yapıya sahiptir.

  Halep keçisi ergin tekeler canlı olarak 100 kg geçtiği bilinmektedir. Halep keçisi dişilerde ortalama canlı ağırlık 50 – 65 Kg. Erkeklerde ortalama 70 – 110 Kg ortalamasındadır.

  Oğlak doğum ağırlığı 4 – 5 Kg. ortalamasındadır. Bir batında doğum ortalaması 1,5 ila 2,2 arasındadır. Erkek oğlaklarda canlı ağırlık artışı günlük 250 – 300 Gr. ortalaması olmaktadır. Etteki randıman % 52 ortalamasındadır.

  Halep keçisi özellikleri olarak, anavatanı Ortadoğu’ya özgü bir yaşamı olduğundan çöl iklimine uyum sağlamıştır. Sakin yapılı bir keçi ırkıdır. Susuzluğa en çok dayanabilen keçi ırklarındandır. Ortadoğu bitki örtüsüyle beslendiğinden dikenle bile karnını doyurabilen bir keçi ırkıdır.

  Süt keçileri, keçi sütü için çok aranmaktadır. Süt keçisi fiyatları her geçen gün artmaktadır.

  Süt keçileri fiyatları artma sebebi ülkemizde son zamanlarda damızlık süt keçisi işletmelerinin artış göstermesidir. Süt keçileri fiyatları artışı olarak başka bir nedende devlet destekleridir.

  Süt keçileri, son zamanlarda yeni keçi çiftliklerinin kurulması, keçi sütünün çok aranır olması ve devletin damızlık süt keçileri için olan desteği sebebi ile gündemdedir. Özelliklede Halep keçisi ve saanen keçi yetiştiriciliği artış göstermektedir.

  Ve Araştıranlara Kolaylık Sağlayalım

  Çiftlikten satılık halep ve şami keçileri vardır.
  Yüksek verimliliğe sahiptir.
  Fiyatlar 470 – 750 arası değişmektedir.


+ Yorum Gönder