+ Yorum Gönder
Yemek Tarifleri ve Hamur İşleri Forumunda Kolay Pastırmalı Biberli Gözleme Tarifi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kolay Pastırmalı Biberli Gözleme Tarifi
  Kolay Pastırmalı Biberli Gözleme Tarifi


  Malzeme Listesi

  4,5 Su Bardağı Un
  Yarım Paket Yaş Maya
  Tuz
  Su
  İç Harcı İçin:
  120 Gr Pastırma
  200 Gr Kaşar Peyniri
  Yarım Kilo Soğan
  2 Adet Kırmızı Biber
  3 Adet Yeşil Biber
  Üzeri İçin:
  Tereyağı


  Hazırlanışı:

  Soğanları yarım ay şeklinde ince ince piyazlık doğruyoruz. Geniş bir tencereye az sıvıyağ döküyoruz. Soğanları ilave edip, kavuruyoruz. Yeşil ve kırmızı biberleri iç çekirdeklerini temizliyoruz. İnce ince dilimliyoruz.

  Tavaya biberleri de ilave ettikten sonra karıştırarak kavurmaya devam ediyoruz. Pastırmaları ince ince dilimliyoruz. Kavurduğumuz, rengi değişen soğan ve biberlerin üzerine pastırmaları ilave ediyoruz. Karıştırıp, ocağın altını kapatıyoruz. Soğumaya bırakıyoruz.

  Kaşar peynirini ayrı bir tabağa rendeliyoruz. Gözlemenin hamurunu hazırlamaya başlıyoruz. Karıştırma kabına unu boşaltıyoruz. Üzerine tuzu serpip, elimizle harmanlıyoruz. Ortasını havuz şeklinde açıp, yaş mayayı koyuyoruz.

  Az ılık su ilave edip, elimizle sadece mayayı suyla birlikte yoğurarak eritmeye başlıyoruz. Maya eridikten sonra, unu da alarak yoğurmaya devam ediyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde ediyoruz. Hamuru avuç büyüklüğümüzde bezelere ayırıyoruz.

  Üzerine un serperek merdane yardımıyla servis tabağı büyüklüğünde açıyoruz. Açılan hamurların yarım kısmına iç harcı koyuyoruz. Üzerine rendelediğimiz kaşar peyniri serpiyoruz. Ve yarım ay şeklinde kapatıyoruz.

  Kenarlarını parmaklarımızla bastırarak kapatıyoruz. İsterseniz teflon tavada veya sac üzerinde pişirebilirsiniz. Pişirdiğimiz gözlemeleri servis tabağına alıyoruz. Üzerine tereyağı sürerek servis ediyoruz. 2. VUSLAT
  Bayan Üye

  gözlemeye farklı bir tad getiren bu tarif süper bir tarif iç malzemesi hamurla birleşince şahane gözleme sevenler bir de bu şekilde yesin
+ Yorum Gönder