+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Oruçluyken Nelere Dikkat Etmeliyiz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Oruçluyken Nelere Dikkat Etmeliyiz

  Oruçluyken dikkat edilmesi gerekenler  Oruç, Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak için yapılan bir ibadettir. Oruç tutmak bir anlamda gün boyu ibadet halinde olmak demektir. Oruç tutarak Allah'ın bir buyruğunu yerine getirmek insanı Allah'a yaklaştırır. Bu nedenle oruç tutan bir kimse, söz ve davranışlarında daha dikkatli olması gerekir.
  Sevgili Peygamberimiz bu konuda şu uyarılarda bulunur:
  "Kim kötü ve davranışları bırakmazsa, onun yemesini içmesini terk etmesine Allah'ın ihtiyacı yoktur."( Tirmizi)
  "Oruç kalkandır. Sizden biriniz oruçlu olduğu bir günde kötü söz söylemesin, kavga etmesin. Ona biri sataşır veya kötü söz söylerse, 'ben oruçluyum' desin" (Buhari)
  Oruçluyken dikkat edilmesi gerekenler.jpg
  Peygamberimizin bu uyarıları doğrultusunda bilinçli bir şekilde oruç tutan kimse; kötü söz ve kötü davranışlardan uzak durmaya özen göstermelidir. Ailesi, arkadaşları ve çevresindekilerle iyi ilişkiler içinde olmalıdır. Yaptığı kötü davranışların, tuttuğu orucun değerini ve sevabını azalttığının bilinciyle hareket etmelidir.

  Oruç tutarken dikkat etmemiz gerekin başka bir konu da temizliktir. Özellikle ağız ve diş temizliğine özen göstermeli, bu konuda başkalarını rahatsız edecek davranışlardan kaçınılmalıyız. Ayrıca çevremizde oruç tutan insanlar olduğu gibi, tutmayanlar da olabilir. Tutmayanlara karşı saygı ve hoşgörüyle yaklaşmamalıyız.
 2. Nesrin212121
  Yeni Üye

  Oruç tutmak Allah'ın en büyük sevabıdır, Oruç tutmak bize Allah'ı hatırlatır,Oruç Allah'ın bize verdiği yeme içme nimetlerinin değerini bilmemizi gösterir,Oruç tutmak,kötü alışkanlıkları daha dikkatli olmamızı sağlıyor, yani kimseyi üzmemek kötü söz söylememek,içki yada kumar gibi bu tür şeylerden uzak kalmak gerekir.
+ Yorum Gönder