+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Göz Hastalıkları Forumunda Sarı Nokta Hastalığı Tedavisinde Vitaminlerin önemi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sarı Nokta Hastalığı Tedavisinde Vitaminlerin önemi Nedir
  Sarı nokta hastalığı tedavisinde vitaminlerin önemi nedir kısaca

  Arkadaşlar sarı nokta hastalığı tedavisinde vitaminlerin önemi hakkında bilgi verir misiniz?
 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Sarı Nokta Hastalığı Tedavisinde Vitaminlerin Önemi Hakkında Bilgi

  Sarı nokta hastalığının kuru tipinde koruyucu amaçlı olarak A,C, E vitaminleri, çinko, selenyum, lutein, zeaksantin ve omega 3 kullanılıyor. Tüm bunlar önemli antioksidan maddelerdir. Lutein ve zeaksantin normalde sarı noktada bulunan ve normal görmede fonksiyonu olan pigmentlerdir. Yaşlılığa bağlı görme problemlerinde önemli destek maddelerdir. Lutein, domates, havuç, kabak, karalahana, ıspanak, portakal, kivi ve avakadoda bol miktarda bulunur. Normal ideal diyette bile bu kadar yüksek dozu alabilmek mümkün olmamaktadır. Sarı nokta hastalığının kuru tipinde ideal olan hastaların koruyucu amaçlı tedavi hapları almasıdır. Bunlar ağız yoluyla alınan ilaçlardır. Çalışmalar makula dejenerasyonunun kuru tipinde vitamin, mineral, omega 3 ve antioksidanlarla yapılan koruma amaçlı tedavinin hastalığın ilerlemesini yavaşlattığını göstermektedir. Yine de sağlıklı ve hareketli bir yaşam, sigara içilmemesi, omega 3’den zengin akdeniz diyeti, bol balık ve koyu yeşil sebzelerden zengin diyet alınması, hipertansiyon, diyabet gibi damar hastalıklarının iyi kontrol altına alınmış olması ve güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunulması da dikkat edilmesi gereken noktalardır."

  GÖRME KALİTESİNİN BOZULMAMASI İÇİN

  Görme kalitesinin bozulmaması için önerilerde de bulunan Acar konuşmasını şöyle tamamladı: "Bol bol balık yiyin. Özellikle omega 3 ve 6 açısında zengin olan alabalık, somon gibi balıkları tercih edin. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenin. Ispanak, marul, brokoli gibi yeşil sebzeleri bol miktarda tüketin. Akdeniz tarzı beslenme idealdir. Kırmızı et, salam, sucuk gibi ürünleri tüketmeyin. Bitkisel yağları ve zeytinyağı tercih edin. Katı yağlardan uzak durun. Sigara içmeyin, fazla kilolara dur deyin. Hipertansiyon ve kalp hastalığı gibi sorunlarınız varsa tedavilerini ihmal etmeyin."

+ Yorum Gönder