+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Salyangozların kaç gözü var? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Salyangozların kaç gözü var?
  Bir ödevim var,bu ödevde ( salyangozların kaç gözü var? ) diye sormuşlar.Ben de site site dolaşıyorum ama salyangozların kaç gözü var bulamıyorum.Lütfen salyangozların kaç gözü var söyler misiniz? Lütfenn! 2. Mine
  Devamlı Üye

  Salyangozların hakkında bilgi

  Salyangoz kabuklu hayvan olup yumuşakçalar sınıfı içinde yer alır. Salyangoz vücut yapısı olarak çok farklı bir hayvandır. Salyangozun vücudu içinde kesinlikle bir iskelet veya bir kemik yapı yoktur. Vücudu tamamen ufacık bir et parçasından oluşur. Salyangoz çeşidine göre dış kabuğu farklı bir yapıda burularak değişik şekillerde olur. Salyangozlarda yürüme organı olan ayak yapıları yoktur yürüme şekli ve yapısı çok farklıdır. Salyangozların başucunda 2 adet büyük 2 adette küçük yapıda antene bezeyen yapıları vardır. Başucunda beslenmek için ağız yapısı ve 2 adet gözleri vardır.

  Salyangozların sırt kısmında ise solunum ve boşaltım organı bulunur.
  Salyangozlar hareketlerini tamamen kas hareketleri ile yaparlar. Vücutlarını bir ileri bir geri iterek ilerlerler.
  Salyangozların vücudu ile kabuğu arasında sümüksü ve kaygan bir sıvı bulunur. Bu kaygan sıvıyı önce salgılarlar daha sonra bu sıvı üzerinden kayarak giderler. Salyangozların gezdiği alanlarda parlak bir iz oluşur.
  Salyangozlarda bildiğimiz kırmızı renkte kan olayı yoktur bunun yerine vücudunda beyaz renkte bir sıvı vardır.
  Salyangoz işitme duyusu fazla olmayan bir hayvandır. Tat, koku ve iletişimini başucundaki antenleri sayesinde sağlarlar.
  Salyangozlar besin olarak çeşidine bağlı olarak farklı bir şekilde beslenir. Genel olarak salyangozlar besin olarak bitkilerin taze aksanlarını kemirerek yerler. Bazen de çok ufak olan böcekleri de besin olarak tüketirler.
  Salyangozlar genellikle nemli yaşam alanlarını tercih eder. Çünkü vücutlarının birçok kısmı su ile doludur. Bu bakımdan sürekli suya ihtiyaç duyarlar.
  Salyangozlar çiğli, nemli havalarda ve yağmurlu havalarda ortaya çıkarlar ve rahat bir şekilde beslenirler. Salyangozlar sıcak ve çok soğuk havalarda beslenemez ve yaşayamaz. Sıcakta çabuk kurur ve soğuta da donarlar.
  Salyangozlar sıcak ve soğuk havalarda kabuğu içine çekilip orada hareket etmeden uzun zaman dinlenirler.
  Kış aylarında salyangozlar yumuşak toprak içine girer ve orda barınırlar. Havalar ısınınca hemen toprak altından çıkarlar ve beslenmeye başlarlar.

  Salyangozlar insanı ısırmaz ve besin olarak insan kanını kullanmaz. Bahçelerimize dadanan salyangozlar bahçedeki çiçekli bitkileri, yeni filizlenen otları sebze ve meyveleri çokça tüketirler kuru otlar ve kartlaşmış otları yemezler. Salyangozlar sebze olarak (marul, havuç, salata, şalgam, patates, maydanoz, domates, bağ asması, mantar ve kıvırcık gibi) besinleri yiyen salyangozlar aynı zamanda meyve olarak (şeftali, vişne, kaysı, üzüm, elma) benzeri meyvelerin suyunu da tüketirler.

  Salyangozlarda üreme diğer canlılardan farklıdır yani salyangoz canlısı çift (hem erkek organı ve hem de dişi üreme organı aynı canlı üzerindedir) eşeylidir. Bazen de çiftleşmek için farklı bireye ihtiyaç duyarlar. Salyangoz canlısı genellikle ilkbahar ve yaz aylarında çiftleşir. Bir salyangoz bazen bir defa çiftleştikten sonra 3 – 4 yıl çiftleşmeden kalabilirler. Ve çiftleşmeden 15 - 16 gün sonra yumurta bırakır. Salyangozlar her yumurtlamada yaklaşık 100 – 150 kadar yumurta bırakır. Yumurtalar havanın sıcaklığına ve salyangozun türüne bağlı olarak 15 - 30 gün içinde açılır.
  Salyangozlar evlerimize kadar gelerek evlerdeki saksılara zarar verirler ve evlerimize mikrop taşıdıkları için bu canlılardan mutlaka kurtulmak gerekir.
  Salyangozu besin olarak kullanan bazı toplumlarda vardır. Bu hayvanları yetiştirme için özel olarak salyangoz çiftlikleri kurulmuştur.
  Ülkemizde salyangoz yetiştirme ve ihraç etme gibi işlemle çokça yapılmaktadır.
  Ülkemizde salyangoz yetiştirilen bölgeler; bursa bölgesi, Akdeniz bölgesi, ege bölgesi, Rize yöresi, Isparta yöresi ve Bilecik yöresi gibi birçok yörede salyangoz yetiştiriciliği yapılmaktadır.
  Salyangozlar bazı kesim insanlar arasında zevkle beslendiği için birçok şekilde işlenip geniş pazara sahiptir.

  SALYANGOZ İLACI VE SALYANGOZLARLA MÜCADELE
  Salyangozlarla mücadele şekli çok farklıdır bazı kesim insanlar bunları alıp direk yer ve bazı kesim insanlarda bu canlıları hiç istemez bu bakımdan bunlarla farklı şekillerde mücadele eder. Ferdi olarak yapılan ilaçlama ve ilkel olarak yapılan müdahaleler kesinlikle net bir sonuç vermez. Salyangoz ile yapılan mücadelede mutlaka ilaçlama şirketlerine haber verin ve bu konuda ister bilgi alın isterse ilaçlama isteyin. Biz ilaçlama şirketi olarak çok uzun zaman 1993 ten beri siz halkımıza hizmet vermekteyiz. Hem sizin sağlığınızı ve hem de çevrenizdekilerin sağlığını koruyoruz. Sizlere bir telefonun tuşu kadar yakın olan bir şirket olarak 7 gün 24 saat hizmet vermekten gurur duyuyoruz.

 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Salyangozlar genelde yağmurlu nemli havalarda oluşurlar ve yumuşak bazende kabuklu yada kabuksuz kara hayvanlarıdırlar. Özellikle yağmur yağdığında salyangozlar çok fazla oluşur ve çok yavaş hareket ederler.
+ Yorum Gönder


salyangozun kaç gözü var,  salyangozun gözü var mı,  salyangozların kaç dişi vardır,  salyangozun gözü varmı,  salyangozun gözleri nerededir,  salyangozların gözleri nerededir