+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Gezi Rehberi Forumunda Gezi Yazısı Kayseri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gezi Yazısı Kayseri
  Kayseri'yi gezip görenlerin kaleminden en güzel gezi yazılar için yine sizin sitedeyim bu konu hakkında yardımcı olur musunuz? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kayseri


  İş için Kayseri'deyim. Kayseri, Türkiye'nin en büyük şehirlerinden bir tanesi. İç Anadolu ikliminin tüm özelliklerini görebileceğiniz bir hava var. Yazın çok sıcak ama İstanbul'daki gibi kıyafetiniz bedeninize yapışmıyor. Erciyes Dağı'nı şehrin her yerinden görebilirsiniz. Her daim tepesinde kar var. Ülkenin en yüksek 2. zirvesine sahip. Şehir merkezinde her 2 dükkandan bir tanesi sucuk, pastırma ve mantı satıyor. 'Bunların hepsi iş yapıyor mu?' sorusu geliyor akla. Kayseri insanı uyanıklığıyla ve zenginliğiyle meşhur. İnsanları hakikaten zengin olmalı. Dükkanlar sürekli bir satış halinde. Almer gibi büyük marketlerde kasalarda uzun sıralar görebilirsiniz. İnsanların uyanıklığı konusu tartışılması gereken bir konu. Aşırı pazarlık yaparak ve çoğu zaman çamura yatarak müşteri kaybına yol açtıklarının farkında değiller sanırım. Ya da gerçekten satış dertleri yok, her daim müşteri bulabileceklerine inanıyorlar.


  İnsanlar bu şehirde dini öğeleri kullanmayı çok seviyorlar. Satıcılar da bunu kullanıyor. Alan memnun satan memnun hesabı. Örnek verecek olursam ünlü restoranların birinde siparişiniz hazır olduğunda müzik çalan cihazda ilahi çalıyor. Dini motifler içeren birçok hediyelik eşya bulabileceğiniz bir şehir.
  Şehrin göbeğinde Hilton yükseliyor. En vasat Hilton'lardan bir tanesi. Eski mobilyaları, günlük 38 tl lik internet fiyatı, kasvetli ortamı ve şehrin gürültüsü göz önüne alındığında burada kalmak pek de mantıklı değil. Ancak avantajları da var. Roof barı ve şehrin merkezinde olması. Hilton'un havuzu 1,65 cm yüksekliğinde, spor merkezi gece 11 e kadar açık.
  Kayseri, tramvaydan şikayetçi tek şehir olmalı. İnsanlar tramvayın geçtiği güzergahtan rahatsız. Caddede trafiği artırdığı söyleniyor. Park alanlarını daralttığı için de cadde üzerindeki esnafın darbe aldığı söyleniyor. Esnafın darbe aldığı halleri buysa önceki hallerini merak ediyorum doğrusu. Tramvay Forum Kayseri ve Kayseri Park'a ulaşmak isteyenler için önemli bir ulaşım aracı.
  Yabancı araçların çokluğu dikkatimden kaçmadı. Yurtdışında yaşayan Kayserililerin neden bu kadar çok olduğunu bilmiyorum. Sanki hepsi bir akıma kapılıp yurtdışına gitmişler. Arabaların büyük bir kısmı lüks segmentte.
  Kayseri'nin yerlilerinden bahsetmemek olmaz. Buranın insanları yerlilerden bahsetmeye bayılıyorlar. Zenginin malı züğürdün çenesini yorar misali. Söylenenleri toparlayacak olursam şöyle bir profil çıkıyor ortaya: Ermeni kökenliler, kendi aralarında evlilik yaparlar, kadınlar sürekli günlerde gezer, erkekler eğlenmeye Ürgüp'e gider, bazıları dilenci gibi giyinir ve kötü arabalara binerler, kuruşun hesabını yaparlar, kışın şehir merkezinde yazın bağ evlerinde yaşarlar.

  Kayseri denilince akla ilk Erciyes Dağı geliyor. Ülkemizin en ünlü kayak merkezlerinden biri. Kayak tesisleri, şehir merkezine arabayla 20-30 dakika uzaklıkta. Teleferik ağlarıyla örülmüş olan dağ, birçok yerli ve yabancı turisti kaldırabilecek kapasitede tesislere sahip. Yeni otel inşaatlarını da görebilirsiniz. Dağa çıkan yolda Kayseri manzarası eşliğinde yemek yiyebileceğiniz mekanlar mevcut. Taş Mekan bunlardan bir tanesi, belki de en ünlüsü. Taş Mekan'a 4 kişi gittik ve salata ve pastırmalı dürüm eşliğinde karışık ızgara yedik. Toplamda 200 TL hesap ödedik ancak unutulmaz bir ziyafet çektik. Dağ yolunda manzaraya karşı arabalarını park eden aşıkları ve içkilerini yudumlayanları görmek mümkün.
  Cumhuriyet Meydanı'nda canlı müzik eşliğinde bir şeyler yiyip içebileceğiniz (alkolsüz) mekanlar mevcut. Coffee Mills bunlardan bir tanesi ve söylenene göre en kalitelisi (Limonata ve kola 3 TL, dondurma 6 TL).
  Kayseri'ye gelenlerin sucuk, pastırma ve mantı almadan gittiği nadir görülmüştür. Peki nereden ne alınır? Kaliteli pastırma ve sucuk almak isteyenler kalenin arkasındaki Dayı Yeğen'e uğrayabilirler. Fiyatları diğer yerlere göre pahalı ancak ürünleri çok kaliteli. Ben pastırma ve sucuğu oradan aldım ve çok memnun kaldım. Aldığınız ürünleri vakumlatmayı unutmayın, bozulmasın. Nispeten daha ucuz olsun istiyorsanız, Başyazıcıoğlu'nun dükkanlarına uğrayabilirsiniz

+ Yorum Gönder