+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Gezi Rehberi Forumunda Gezi Yazısı Gaziantep Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gezi Yazısı Gaziantep
  Gaziantep'e yapılan gezilerden sonra yapılan yorumlara ve gezenlerin kaleminden olan gezi yazıları için yardımınız lazım hemde acill. . . 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Gaziantep Gezi Yazısı

  Kahramanmaraş'ı geride bırakıp Gaziantep'e doğru arabayla ilerlerken Akdeniz Bölgesi'nden Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne de geçiş yapmış oluyoruz. Aklımda o kadar çok yer var ki görmek istediğim. Nereden başlamalıyız, nasıl bir planlama yaparsak zamanımızı verimli kullanırız diye düşünüyorum sürekli. Şehre giriş yaptığımızda saat 16.00 civarıydı ve arabadaki herkes benim yönlendirmemi bekliyordu, "önce hayvanat bahçesine gidelim" dedim. Bu saatlerde şehri gezmeye kalksak her şey yarım kalacaktı, bu nedenle şehirdeki Hayvanat Bahçesi (Zoo) tabelalarını takip ederek ilerledik. Büyükşehir Belediyesi'nin Burç Ormanı içinde yapmış olduğu bu hayvanat bahçesi 1000 dönümlük arazisiyle Türkiye'nin en büyüğü. Kişi başı 2,5 TL vererek girişte bizi karşılayan büyük papağanın altından geçiyoruz. Hemen girişte dilerseniz fotoğrafınızı çekip sonra da arkasına aslanlar, kaplanlar vs. koyup çıktı olarak 5 TL'ye satıyorlar. Oğlumla birlikte bir poz verdik. Üzerimdeki yeşil tişört, kafamdaki şapka ve omzumdaki fotoğraf makinesiyle arka fona koydukları resimle tam da safariye çıkmış gibiyim.
  Girişte sağda önce maymun kafeslerini görüyoruz. Kafesler diyorum; çünkü bir içte bir dışta yeşil kafesler var ve içerdeki hayvanlar görünmüyor bu çifte korumadan. Büyükçe bir maymun sıcaktan bayılmış bir şekilde yatıyor. İlerleyince akvaryuma girdik. Burada çeşit çeşit balıklar ve sürüngenler cam kafeslerinin ardındaydı. Akvaryumun girişinde de bir havuzda pelikanlar, kuğular yüzüyor, güneşleniyorlar.
  Sol tarafta kuş tüneli ve kuş kafesi var. İki katlı binada küçük odaların içinde çeşitli kuş türleri var, alt katta bir de bahçeli bölüm var; ama oraya geçiş yok, sadece camların arkasından flamingolara bakılabiliyor. Hayvanların bu kadar korunaklı olmaları, onları bizden korumak için sanırım. Tüm hayvanlar tamamen cam fanuslarında ya da iki katlı yeşil kafeslerin ardında. Bazı kafeslerde de elektrik vardı. Bu şekilde olunca fotoğraflamak da çok zevkli olmuyor. Kuş kafesini hızlıca gezip nispeten daha geniş ve rahat alanda duran alageyik, ceylanların olduğu bölüme gidiyoruz. Alageyikler bizim olduğumuz yere kafesin yanına geliyorlar, oğlum ayağını uzatınca onlar da yaklaşıp kokluyorlar. Burada insan görmeye alışmışlar, yavrular da geliyor bize hoş geldiniz demeye.
  Bu sevimli hayvanlardan sonra yürüyüşümüze devam ederek büyük sürüngenlerin olduğu binaya giriyoruz. Yılanlar ve timsah cam fanuslarda. Bu sefer cam fanus olmasından memnunum) Sonra zebra, deve ve filleri gördükten sonra salına salına yürüyen bir su aygırının ağır hareketlerde havuza girerek diğer su aygırı arkadaşlarıyla şakalaşmasını seyrediyoruz.
  Peki vahşi hayvanlar nerede diye aranırken leopar görüyorum. Tabi ki çifte kafesin ardında. Hemen yanında sıcaktan kendilerini bırakmış aslanlar ve diğer hayvanlara göre şanslı olan küçük bir havuzun içindeki kaplanları görüyoruz. O sırada yüksek bir sesle irkiliyoruz. Kim çıkarıyor bu sesi derken tavus kuşunu görüyoruz. Heybetli görüntüsüne rağmen çirkin bir sesi var. Hava kararmaya başladığı için uzakta olan hayvanlar net çıkmıyor fotoğraflarda. İki anne ayı yavrularını severken yokuştan yukarı yavaş yavaş çıkmaya başladık ve geziye başladığımız havuza gelmiş olduk. Sıcakta saatlerdir dolaşmaktan biz yoruluyoruz, oğlum da uykusu geldiği için huysuzlanmaya başlıyor. Bebek arabasında uyuma alışkanlığı olmadığı için artık dönelim diyoruz. Arabaya binip öğretmen evine gidiyoruz; ama ne yazık ki yer yok. Hemen karşısındaki Nil Otel'de ancak suit bir oda bulabiliyoruz ve o sırada oğlum çoktan kucağımda uyuyakalmış. Otele yerleşince Kahramanmaraş'taki yemekten sonra hiçbir şey yemediğimizi fark ettim; ama hiç acıkmadık da, sürekli su içiyoruz. Kayınvalidemler yorgunluktan uyurken ben cepten internete girerek yarın nerelere gitsek, aralarındaki mesafe ne kadar, günü nasıl verimli geçirebiliriz hesapları yaparken 23.30 civarı pes edip uyuyorum

+ Yorum Gönder