+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Gezi Rehberi Forumunda Paris Hakkında Gezi Yazısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Paris Hakkında Gezi Yazısı
  Paris gezisi & Paris hakkında genel bilgiler çok fazla uzun olmasın ama özet olsun hatta gezi yazısı olursa çok daha memnun olurum. . . 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Paris Hakkında


  Paris rehberi sayfalarında 2-3 günlük bir Paris gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri bulabilirsiniz. Paris rehberi ni hazırlarken çok detaylı ve boğucu bilgilerin yerine daha çok kullanışlı ve işe yarayacak bilgileri paylaşmaya gayret ettim. Nereleri gezmeli, neler almalı, neler yapmalı… Kısacası eğlenceli bir Paris gezisi için lazım olabilecek bilgiler Paris rehberi nde.

  Paris gezisi & Paris hakkında genel bilgiler  Paris; herkesin bildiği gibi Fransa’nın başkenti olup Seine Nehri üzerine kuruludur ve dünya turizmin en önemli noktası olarak öne çıkmaktadır. 2007 sayımlarına göre merkezde 2.200.000 çevre semtler dahil olarak ise 12.000.000 nüfusa sahip bir şehirdir. Sahip olduğu zengin sanat ve kültür eserleri ile Paris çok önemli bir sanat merkezidir. Toplam 3800 tarihi eser bulunan Paris’te ayrıca UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de 4 adet yer bulunmaktadır. Sahip olduğu tüm bu kültürel değerlerin dışında Paris dünyanın en önemli politik ve ekonomik merkezlerinden de biridir. Yapılan araştırmalara göre Paris; Londra’dan sonra Avrupa’nın en büyük 2. dünyanın ise en büyük 6. şehir ekonomisine sahiptir. 2010 yılında Economist Intelligence Unit’in yaptığı araştırmaya göre de Paris yaşanabilir en pahalı şehir seçilmiştir. Yıllık ortalama 30 milyon ziyaretçisi ile de şehirde yaşam oldukça pahalıdır.

  Gezi Süresi

  Yazı başında da belirttiğim gibi dünyanın en önemli turistik şehirlerinden olan Paris’te bir çok müze ve sanat merkezi bulunuyor. Eğer tüm bu önemli yerlere gideyim derseniz herhalde en azından 1 haftaya ihtiyacınız var. Sanatsal gezilere çok fazla gerek yok, ben şehirdeki önemli yerler gezeyim derseniz bana göre 3-4 gün Paris gezisi için yeterli. Bunun dışında Dünyaca ünlü eğlence parkı olan Disneyland’a da 1 tam gün ayırabilirsiniz.

  Paris Hava Durumu & İklim

  Paris’te; Avrupa’nın batısı ve kuzeybatısında, Türkiye’de ise Karadeniz kıyılarında görülen ılıman okyanusal iklim görülür. Sıcaklık ortalaması yaz aylarında 24-25 derece iken kış aylarında ise ortalama 5-6 derece civarındadır. Sıcaklık değerleri bu şekilde olsa da özellikle son yıllarda küresel ısınma ise yaz aylarında bazı günler sıcaklık 30-35 dereceleri bulabilmektedir. Aynı şekilde yılın soğuk ayları olan Ocak ve Şubat’ta da sıcaklık zaman zaman -5 dereceleri görebilmektedir.

  Paris sahip olduğu mevsimine göre çok fazla yağışlı olmasa da anlık yağmurları ile ünlüdür. Kısacası Paris gezisi için en uygun zaman ilk bahar ve yaz aylarıdır. Dünya turizminin en önemli noktalarından olan Paris özellikle yaz aylarında çok fazla turist ağırlamaktadır. Bu yüzden yazın en sıcak günlerinde turist yoğunluğunun aşırı derece artmasını da göz önüne alırsanız Nisan – Mayıs ayları rahatça gezebilmeniz için daha rahat aylar olarak öne çıkar ve Paris gezisi için bana göre en ideal aylardır.

+ Yorum Gönder