+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Gezi Rehberi Forumunda Akçay gezi rehberi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Akçay gezi rehberi
  Akçay gezi rehberi
  Son zamanlarda Ege´nin incisi olmaya baslayan çok mükemmel bir Turizm yer Akçay. Bu aralar benim bile yerlesmeyi planladigim benim içinde çok özle bir yer Akçay. Kaz Daglari´ndan gelen tertemiz oksijen, boylu boyunca uzanan masmavi deniz, onu süsleyen kumsali Buz gibi kaynak sulari ile bence Akçay yasanacak en güzel yerlerden birisi. Akçayi anlatmak kelimelerle biraz zor gibi ilk gittigim gün denizin ortasindan akan su ilgimi çekmisti ve Akçay´i gezdikçe anladim ki Akçay´i yasamak gerek burayi anlamak için. Kisin Akçay çok asiri bir soguk olmaz böyle hani burun kizartan bir soguk .

  Sahil boyu çay bahçeleri siralanmis ve bizim oralara göreda ekonomik. Köyleri ise yemyesil bambaska bir cennet. Ilgimi çeken bir baska seyde burada her kesimden insan yasiyor pazarina gidiyorsunuz o kadar çok çesitli kültüre sahip insan var ki ve o kadarda iyi geçiniyorlar demek ki insanlari birbirinden ayiran düsman eden Kültür farki degil ben burada bunu ögrenmistim.

  Akçay temiz havasi, denizi ve dogal güzellikleri ile tatilcilerin begenisi kazanmis bir tatil beldesidir. En büyük özelligi ise nüfusu 20 bine yaklasmasina ragmen sehir su sebekesine ve kapali sise suyuna ihtiyaç duymayan yurdumuzun tek tatil beldesidir. Bütün Akçaylilar ve tatilciler, günlük ihtiyaçlari olan buz gibi sulari 20-30 metre derinlikten artezyen kuyulari ile bol bol saglarken, Akçay’in her iki ucunda 60-80 metre derinliklerden elde edilen sicak sular modern tesislerde hastalara sifa dagitmaktadir. Birbirine zit bu iki su zenginligini birada yasamak dünyada sadece Akçaylilar’a ve beldeye gelen tatilcilere nasip olmaktadir.


  Turizmin ve tatilcilerin tercihi Akçay’da Edremit ilçesinden ayrilarak yeni bir belediye kuruldu. Bir çok ilçeden büyük olmasina ragmen daha önce resmi olarak Edremit’in mahallesi konumunda olan Akçay’da 28 Mart 2004 yerel seçimleri sonrasi ilk belediye baskani seçilerek belediye kuruldu. Yaz mevsiminde yüz elli bine yaklasan nüfusu ile metropol bir kent havasina bürünen Akçay’da, Akçay Belediyesi, henüz yeni kurulmus bir yerel yönetim olmasina ve sinirli imkanlarina ragmen profesyonelce bir ruh ile en iyi sekilde hizmet etmeye çalisiyor. …

  Turizm açisinda büyük önem tasiyan Akçay’da deniz turizmi ile ilgili olarak bir çok otel, motel, pansiyon, tatil köyü, kamplar eglence mekanlari bulunmaktadir. Akçay’in en büyük özelligi içme suyunun bol olusudur. Bunun bir kaniti da denizden fiskiran artezyen suralaridir. Akçay iskelesinin sag ve sol taraflarinda etraf taslarla çevreli tatli su artezyenlerini görebilirsiniz. Ayrica Akçay’in merkezi Cumhuriyet Meydani’nda Turizm Danisma Müdürlügü’nün ön kisimda Kazdaglari’nda ki efsanevi Sarikiz’in heykeli bulunmaktadir. Sarikiz anisina yaptirilan heykelin önündeki havuza Sarikiz’dan dilekte bulunanlarca bozuk para atilir. Sarikiz türbesi de Kazdagi’nin zirvesinde Sarikiz Tepesi’nde bulunmaktadir.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Edremit Körfezi'nin en popüler tatil beldelerinden olan Akçay, her yıl binlerce tatilciyi ağırlıyor. Ayrıca zeytin ve zeytinyağının Kuzey Egedeki en bilinen adreslerinden olan Akçay dan zeytin ve zeytinyağı almadan gitmemenizi öneririz.
+ Yorum Gönder