+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Gebelikte Pemphigoid gestationis Nedir Tehlikeli Bir Hastalık Mı? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Gebelikte Pemphigoid gestationis Nedir Tehlikeli Bir Hastalık Mı?
  Gebelikte Pemphigoid gestationis Nedir Tehlikeli Bir Hastalık Mı?


  Çok nadiren gebe kadınlarda deriden kabarık üstü pütürlü şekilde başlayıp içi su toplamış kabarcıklar şekline dönüşen çok kaşıntılı döküntüler görülebilir. Bu durum pemphigoid gestationis ya da herpes gestationis olarak adlandırılır. Adında herpes geçmesine rağmen herpes yani uçuk virusü ile herhangi bir ilgisi yoktur. Döküntü genelde karın çevresinde başlayıpo buradan kollara ve bacaklara kadar yayılır.

  Bu durum diğer cilt hastalıklarından daha önemlidir. Çünkü bebekte büyüme sorunlarına hatta erken doğumlara neden olabilir.

  Genelde ikinci üç ayın son dönemlerinde ya da üçüncü üçayın ilk dönemlerinde başlamakla birlikte bazen doğumu takip eden birkaç hafta içinde başlayabilmektedir. Takip eden gebeliklerde tekrarlama olasılığı yüksektir ve tekrarladığında çoğu zaman önceki gebeliğe göre daha şiddetli seyreder.


  gebelikveannelik 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Pemphigoid gestationis gebe kadınlarda çok nadir görülen bir cilt hastalığıdır. Gebelikte görülen bu sorun cilt üzerinde kabarıklıklar ve kabarıklıkların içinin su dolması şeklinde görülmektedir. Bu döküntüler genelde karın bölgesinde başlayıp zamanla kollara ve vücudun diğer bölgelerine yayılmaktadır.
+ Yorum Gönder