+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Hamilelikte Kordon Dolanması Tehlikeli Mi Hakkında Tıbbi Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Hamilelikte Kordon Dolanması Tehlikeli Mi Hakkında Tıbbi Bilgiler
  Hamilelikte Kordon Dolanması Tehlikeli Mi Hakkında Tıbbi Bilgiler

  kordondolanmasi.jpg

  Gebelik ya da doğum sırasında bebeğe kordon dolanma ihtimali ebeveyn adayları için endişe verici bir durumdur. Kalıcı hasarların nedeni olarak ta çoğu zaman gösterilen kordon dolanması aslında sıklıkla rastlanılan bir sorun. Daha çok bebeğin boynuna dolanan kordon gövde, el ve ayak etrafına da dolanabilir. Belirli bir nedeni olmamasına karşın bebeğin içinde bulunduğu sıvının çokluğuna göre daha serbest hareket etmesiyle oluşan bir durum olarak gösterilmektedir. Kimi zaman dolandığı kordondan kolayca hareketleri sayesinde kolayca kurtulabilen bebek kimi zaman doğuma kadar o şekilde kalıp doğum esnasında kordon kasılma ve itilmeyle beraber boynuna iyice dolanabiliyor. En çok doğum esnasında saptanan bu durum 36.haftadan sonra ultrasonda da anlaşılabilir.

  Kordon ne kadar uzun olursa bebek de o kadar risk altında demektir. Bu durum bebeğin hayatıyla ilgili daha az sorun yaratmakla birlikte doğumun şekliyle ilgili sıkıntılara zemin hazırlar. Normal doğum ile başlanan bir operasyon bu aksilikle birlikte sezaryene çevrilebilir. Kordonun boynuna dolanmasıyla kan ve oksijen miktarı azalan bebeğin kalp atış ritmi de azalır. Bu durumda anne adayı sol tarafa dönük bir şekilde yatırılarak bebeğe oksijen gitmesi denenir. Eğer bu alternatifle de bebek oksijen alamıyorsa derhal sezaryen yöntemine geçilir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Hamillik sırasında yaşanılan kordon dolanması bebek ölümlerine neden olduğu için çok tehlikelidir. Bebeğin boynuna dolana kordon bebeği oksijensiz bırakarak boğulmasına sebep olmakta ve bu durum bebeğin ölümü ile sonuçlanmaktadır. Kordon dolanması durumunda hiç beklemeden sezeryan ile bebeğin alınması gerekmektedir.
+ Yorum Gönder