+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Gebelik bulantılarınızı kontrol altına alın Konusunu Okuyorsunuz..
 1. eceuluc
  Yeni Üye

  Gebelik bulantılarınızı kontrol altına alın
  Gebelik bulantılarınızı kontrol altına alın


  Anne adayların yaklaşık %80’ninde hamileliğin 4-6. Haftalardan başlayarak 12-13. Haftalara dek devam eden bulantı ve kusma görülür. Sabahları daha şiddetli hissedilmekle birlikte kişiden kişiye çok değişik günlük salınımlar gösteren bulantı ve kusma döneminin bitişi de aynı şekilde çeşitlilik gösterir. Bu durum hamile bayanlarda besin ve sıvı kaybına neden olur. Bunun yanında elektrolit bozukluğuna, dengesiz kilo kaybına, vitamin eksikliğine (özellikle tiamin vitamini eksikliği) neden olabilir.

  Gebelikte bulantı ve kusma şikayetlerinizi en aza indirmek için Prima Bella Türkiye'den anne adaylarımıza tavsiyeler;

  1.) Mümkün oldukça az ve sık yemek yiyin
  2.) Sabah saatlerinde kuru gıdaya ağırlık verin ve sabah uyandıktan sonra çubuk kraker, bisküvi ve leblebi yemek ve ayağa kalkmadan bir on – on beş dakika beklemek sabah mide bulantılarını kesmede yardımcı olur.
  3.) Midenize ve bağırsaklarınıza dokunan yiyeceklerden uzak durun.
  4.) Vitamin ve minarelerin gerektiği gibi alınabilmesi için besinlerin çeşidini arttırın. (B6 vitamini çok önem taşımaktadır.)
  5.) Yemeklerinizde az yağlı, baharatsız ve özellikle de haşlama yemeyi tercih edin.
  6.) Yatmadan önce de kraker gibi kuru gıdalar atıştırın.
  7.) Bol miktarda sıvı tüketin. (maden suyu ve soda da faydalı olmaktadır). Zencefil çayı içmek faydalı olabilir.

  Gebelik bulantılarınızı kontrol altına alan FDA onaylı tedavi cihazı PrimaBella'nın resmi Facebook sayfasını takip ederek daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Gebelikte ilk dört ayda sürekli olarak bulantı sorunu yaşanmaktadır. Kadınlar için bu durum belli bir yerden sonra çekilmez hale gelmektedir. Bulantı sorununun önüne basit yöntemler ile geçmek mümkündür. Bulantı daha çok sabah saatlerinde sorun olmaktadır. Kadınlar sabahları yataktan çıkmadan tuzlu kraker veya leblebi yiyerek bulantının önüne geçebilirler.
+ Yorum Gönder