+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Gebelikte Bulantılar Ve Kusmalar Normal Mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Gebelikte Bulantılar Ve Kusmalar Normal Mi?
  Gebelikte Bulantılar Ve Kusmalar Normal Mi?

  Bulantı ve Kusmalar

  Genellikle gebeliğin erken dönemlerinde başlayıp ilerledikçe hafifleyen ve gebeliğin 16. haftasına kadar kaybolan bulantı ve kusmalar, sabah vakitlerinde ortaya çıkar ve gebe kadınların yarısından fazlasını etkiler. Yaşam kalitelerini etkileyebilecek kadar önemli boyutlara ulaşabilir.
  Düşük kan şekeri, B6 vitamini azlığı, potasyum ve magnezyum dengesizliği bulantıya neden olabilir. İyi ayarlanmış bir diyette bu vitamin ve mineraller yeterli miktarda bulunmalıdır.
  Bulantı ve kusmalarını azaltmak için bazı uygulamalar ve önlemler vardır. Bulantı ve kusmalar en geç 16 haftalara kadar kaybolur. Bu nedenle bu zaman içerisinde önlem almak genellikle yeterlidir.

  Bulantı ve kusmaları azaltmak için alınabilecek önlemler şöyle sıralanabilir.

  Ø Sabah uyanınca, kalkmadan önce, kuru ekmek, kraker veya diğer tahıl ürünlerinden yapılmış yiyeceklerin yenmesi bulantıyı azaltabilir.

  Ø Az az ve sık sık yemek yenmeli, bir kerede çok fazla yenmemelidir.

  Ø Yağlı ve kızartılmış besinlerden sakınılmalı ve pişirildiği esnada kokusunda kalınmamalıdır. Bu gıdaların sindirilmesi güç olduğundan bulantıya sebep olur.

  Ø Yemeklerden sonra biraz dik durmak bulantıyı azaltacaktır.

  Ø Yemek pişirirken camı açık tutmak ve kokusundan uzak durmak gerekir.

  Ø Bulantı hissedildiğinde azar azar gazoz veya maden suyu içilebilir.

  Ø Sıvı gıdaları öğünlerde değil, katı yiyeceklerden bir saat kadar sonra öğünler arasında yiyin, böylece midenin gerilmesi engellenerek kusmalar engellenecektir.

  Ø Gece alınan hafif yemekler mesela yoğurt, süt, meyve suyu, ekmek veya küçük bir sandviç sabah bulantısını azaltır.

  Ø Yataktan yavaşça kalkılmalı ve ani hareketlerden kaçınılmalıdır.

  Ø Dişlerin fırçalanması yemekten hemen sonra yapılmamalı, biraz beklenmelidir.

  Ø Stresten uzak durulmalı, ayakları uzatılıp baş hafifçe yükseltilerek gün boyunca dinlenilmelidir.

  Ø Kısa yürüyüşler yapılarak veya pencere açık uyumaya çalışarak temiz hava alınabilir.

  Ø Ekşi, turşu veya limona benzer şeyler tüketilebilir.

  Alınan önlemler ile sorun azalmıyor ise, önlemlere ek olarak gerekli tıbbi tedavide kusmayı önleyici ilaçlar, vitaminler ve mineraller tavsiye edilir. Bunlar ancak doktor kontrolünde kullanılmalıdır. 2. Ziyaretçi

  kardeşim çok kotu durumu ne yapmamız gerekıyor en son hastenede yatıyor kendısı gorev ıcabı şanlı urfada ne olur yardımcı olun ıkı gun dur buyuzden duşuk yapması oluyordu kanaması oldu hiç bişey yemedıgı için kılo kaybı oldu aşırı zayıflıyor neden boyle olması normal degıl ne yapabılırız cevabınızı beklıyom teşekkurler şimdiden
 3. Harbi @ kız
  Bayan Üye
  Böyle bir durumda size doktor daha net bilgi verir.

  Bu durum gebeliğin belki de bilinen en eski bulgusudur. Özellikle erken gebelik haftalarında sabahları ortaya çıkan sadece bulantı olması ve bazen buna kusmanın da eşlik etmesi normal gebelik bulgularındandır.

  Ancak bu kusmalar şiddetli olursa ve annenin yemek yemesinin önüne geçerse, hem anne hem de bebek hayatı tehlikeye girebilecektir.

  Bu nedenle bu durumlarda hemen doktora başvurulmalıdır.
  Normalde bulantı kusmalar 12-14. Gebelik haftasına kadar devam edebilir bazen de gebelikte hiçbir şekilde bulantı kusma olmamaktadır bu da anormal bir durum değildir.
  Ancak 20. gebelik haftası ve sonrasında bulantı kusma olması ise anormalliğe işaret eder ve mutlaka doktor kontrolüne gidilmeli ve gerekli testler yapılmalıdır.

 4. Ziyaretçi
  gebelikte çok kusma ve bulantı olması için ne yapmam lazım

+ Yorum Gönder


hamilelikte kusmak normalmi,  hamilelikte kusmamak normalmi,  gebelikte kusmak normalmi,  gebelikte kusmamak normalmi,  hamilelikte cok kusmak normalmi