+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Vucudu soğuğa alıştırmak, soğuğa nasıl alışılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Vucudu soğuğa alıştırmak, soğuğa nasıl alışılır
  VÜCUT SOĞUĞA NASIL ALIŞIR?


  eskimo.jpg

  Deri ve deri altı dokuda, dokuların beslenmesi için gerekenden daha çok kan damarı bulunur. Bu kan damarlarının, İkinci bir önemli görevi vardır: Genişleyip, daralarak deriye olan kan akımını ve böylece ısıyı etkilerler. Soğukta, damarlar tümüyle çekilir, deride daha zayıf bir kan akımı oluşur, bu da derinin, dışarıya daha az ısı vermesine neden olur.
  Sıcakta damarlar genişler ve büyük miktarlarda kan, deriye taşınır, böylece derinin dışarıya çok ısı vermesine yol açar.

  Derideki kan damarlarının, ısı değişimine tepki gösterme yeteneği antrenmanlarla artabilir. Örneğin, değişmeli banyolarla ya da sporla her türlü hava, koşullarına vücudu alıştırmak gibi. Bu yolla, organizma “alışma” ya sevk edilir, yani kendini soğuğa karşı koruyabilir.
  Derinin, ısı değişimine tepki gösterme yeteneği, kolaylıkla gözlenebilir. Zayıf kanlanmada deri rengi soluk, güçlü kan dolaşımında ise canlı pembelikte olacaktır.
 2. DİLAN
  Üye

  Vücut öyle güzel bir şekilde yaratılmış ki insan doğduğu yaşadığı iklime uygun olarak vücut direnci faaliyete geçerek sıcağa veya soğuğa karşı dayanıklı hale geliyor.
+ Yorum Gönder


vücudu soğuğa alıştırmak,  soğuğa nasıl alışılır,  beden soğuğa nasıl alışır,  insan soğuğa nasıl alışır,  soguga alismak,  vucut baska bir iklime ne zaman alisir