+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda emniyet kemeri kullanılmadığında yaşanabilecekler Konusunu Okuyorsunuz..
  1. Ziyaretçi

    emniyet kemeri kullanılmadığında yaşanabilecekler
    ben düzgün bir başlık ve metin istiyorum  2. IŞILAY
    Devamlı Üye

    Emniyet kemeri kullanılmadığında en başta olası yaşanabilecek durumlar arasında, özellikle bir kaza sonucu araç içinde bulunan kişilerin kaza ile meydana gelen çarpışmayı aynı şiddetle araç içerisinde hissedecek olmaları ve bunun sonucunda gerek araçta vücutlarını aracın bazı bölgelerine vurarak gerekse çarpışma sonucu araçtan fırlayarak ölümlere kadar varabilen sonuçlar doğuracaktır. Emniyet kemeri kullanmayan kazazedelerin daha çok göğüs kafeslerinin araçta aynı şiddetle çarpmalarından dolayı iç organ tahribatı sebebiyle ölümlerine neden olduğu saptanmıştır. Çarpışma anında araç içindekilerin hızı aracın çarpma anındaki hızının 9 katına çıktığı gözlenmiştir. Sadece bir emniyet kemeri takmak ile araç içindeki ölüm oranını %60 düşürmek yalnızca birkaç saniyenizi alacaktır. Aracınızla seyrederken, herhangi bir tehlike karşısında aniden fren yapmak veya kazadan kaçınamayarak çarpışmak durumunda kalabilirsiniz. Böylesi bir durumda aracınız durduktan sonra; eğer emniyet kemeri kullanmıyorsanız, bedeniniz frenleme veya çarpışma öncesi aracınızın sahip olduğu hızla yoluna devam edecektir. Ancak konumunuza göre araç içinde çeşitli yerlere çarpacak, sizin yaralanmanıza hatta ölümünüze yol açacaktır. Emniyet kemeri kullanmayan sürücüler yansıda da görmekte olduğunuz gibi genellikle göğüs kafesi ve karın bölgelerini direksiyona çarpmaktadırlar. Bu çarpışmalarda iç organlarda büyük tahribatlar meydana gelmektedir. Bu tahribatlar, iç kanamalar ve çeşitli travmalar başta olmak üzere ölümlere yol açabilmektedir. Yapılan araştırmalar, emniyet kemeri kullanılmaması durumunda 30 km/saat hızda olan çarpışmalarda vücutta oluşan hasarı 1 birim olarak tanımlarken, 50 km/saat olan çarpışmalarda bu hasar 9 katına çıkmaktadır. Emniyet kemeri kullanıldığında ise böylesi bir hasar oluşumu söz konusu olmamakta veya büyük oranda engellenebilmektedir. Ayrıca istatistikler emniyet kemerinin oluşan kazaların istenmeyen sonuçları üzerindeki çarpıcı etkilerini açıkça ortaya koymaktadır. Örneğin emniyet kemeri kullanımı, kaza sonrası özel araçlar içinde meydana gelen ölümleri % 45, ağır yaralanmaları ise % 50 azaltmaktadır. Emniyet kemerinin aynı hususlarda hafif kamyon sürücüleri üzerindeki etkileri ise daha çarpıcıdır. Çünkü emniyet kemeri kullanımı araç içi ölümlerini % 60, ağır yaralanmaları ise % 65 azaltmaktadır. Ölümle sonuçlanan kazalarda oluşan yaralanmalar incelendiğinde yoğunlaşma, % 48 ile baş-boyun yaralanmaları, % 37 ile göğüs-karın-kalça yaralanmaları ve % 8 ile omurga ve göğüs duvarı yaralanmaları üzerinde oluşmaktadır. Emniyet kemeri kullanımı bu olumsuz etkileri asgariye indirmekte son derecede etkin bir role sahiptir.
+ Yorum Gönder


emniyet kemeri kullanılmadığında yaşanabilecek durumlar,  emniyet kemeri kullanılmadığında yaşanabilecek durumlar kısaca,  emniyet kemeri kullanılmadığında yaşanabilecek durumlar kısaca açıklayıcı,  emniyet kemeri kullanmadığımızda yaşanabilecek durumlar