+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda Aşık Veysel'e Neden Aşık Denmiştir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Aşık Veysel'e Neden Aşık Denmiştir
  Aşık Veysel'e Neden Aşık Denmiştir 2. Mine
  Devamlı Üye

  Aşık Veysel'e Neden Aşık Denmiştir

  Aşık veysel bir halk ozanıdır. Ozanlar Halk edebiyatı başlığı altında incelenir ve Aşık edebiyatı olarakta bilinir. Halk şairleri yazdıkları şiirleri saz eşliğinde dile getirirler ve bu şairlere aşık denir. Aşık Veysel'de hem şiir yazıyor hemde saz eşliğinde şiirlerini belli melodilerde söylüyordu bu nedenlede Veysel'e Aşık Veysel denmiştir. Aşık Gürmani ve Aşık Deryami gibi..

  Kısa bilgi: Ellerinde sazlarla diyar diyar dolaşan, nerede bir güzel görülürse ona aşık olan ve şiirler söyleyen şairler, ordularda, kışlalarda, hudut boylarında boy gösteren aşıklar eski halk geleneğini sürdürmüşler ve "Aşık Edebiyatı" denen edebiyatı yaşatmışlardır. Bunların en tanınmışı, yüzyılın sonlarında şöhret kazanan Köroğlu'dur. Ayrıca Kul Mehmet, Hayali, Bahşi adlı aşıklar da dönemin önemli şairleridir. Tekke Edebiyatının bu dönemdeki temsilcisi Pir Sultan Abdal'dır. Pir Sultan Abdal tekke şairleri arasında şiirlerini sazla söyleyen ender kişilerdendir.
+ Yorum Gönder


Veysel satirogluya neden asik denmistir