+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda Tabiat ile ilgili deyimler Doğa Ile Ilgili deyim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tabiat ile ilgili deyimler Doğa Ile Ilgili deyim
  ben tabıat ıle ılgılı deyım ıstıyorum ama atasozu olmayacak 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Doğa ile ilgili bulduğum sözleri ekliyorum..  * Bir nokta açiktir: Dünyamiz emin ellerde degildir. " Yeni dünya düzeni" yeryüzünü ölüme mahkum etmistir. (Peter F. Drucker)

  * Bir ulusun gerçek zenginligi, agaç örtüsüyle ölçülebilir. (Richard St. Barbe Baker)

  * Dogru oldugunu düsündügümüz seyi yapmaliyiz. Çünkü eger dogru seyi yapmazsak, yanlis seyi yapacagiz ve iyilesmenin degil felaketin bir parçasi olacagiz. (Fritz Schumacher)

  * Dogaya hoyratça davranan toplumlarada insanlar arasindaki iliskiler de hoyratça oluyorlar. (John Bennet)

  * On dokuzuncu yüzyila kadar, hiç sona ermeyen zorlu görev, insan soyunun ve çevresinin dogal etkenlere karsi korumasiydi. Ama bu yüzyilda yeni bir ihtiyaç dogmustur: Dogayi insana karsi korumak. (Peter F. Drucker)

  * Yeryüzü basitçe insanoglu için bir erzak deposu ve çöp kutusu degildir. Yeryüzü`nün felaketimiz pahasina gözardi ettigimiz kendi gereksinimleri ve dinamigi vardir. (Mary Mellor)

  * "Ancak en son agaç kesildikten, en son nehir zehirlendikten ve en son balik tutulduktan sonra anlayacaksiniz ki, insan parayi yiyemez!" (Kizilderili Cree asiretinin bir atasözü)

  * "Doga, bize dedelerimizden kalan bir miras degil, torunlarimiza birakacagimiz bir emanettir." (Kizilderili Duwanish asiret reisi Seattle)

  * "Topragin dostlara ihtiyaci vardir; ona dostça davranalim!"

  * "Her seyin prensibi sudur; her sey sudan gelir ve tekrar suya dïner." (Milet`li Thales M.Ï. 650-560)

  * "Çiçekler ki, güzelligin simgesidir; yasamin, umudun ve sevincin ifadesidir. Çiçekler ki, gönüllerin dilidir; rengarenk, burcu burcu, sevgi, ask ve hatiralarla doludur." (Ali Duran)

  * "Orman yurdun öz evladi ormansiz yok dünya tadi." (Asik Veysel)

  * Yasamak! Bir agaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardesçesine bu hasret bizim!" (Nazim Hikmet)

  * Dünya bize büyük görünebilir ama öylesine büyük bir evrende o kadar küçük bir noktaciktir ki, bunu hayal etmek bile zordur. (Dünya sen benimsim , Milliyet yayinlari Sayfa 6)
 3. Ziyaretçi
  Doğa ve tabiat sözleri


  Dağ başından duman eksik olmaz. (Toplumda yüksek ekonomik ve sosyal seviyeye sahip insanların, bu konumlarından kaynaklanan bir takım üzüntü ve sıkıntıları vardır. Bu durum, zenginlik ve yüksek makam devam ettiği sürece hiç eksilmez.)


  Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır.

  (Mart ayı şiddetli soğukların olduğu bir aydır. Zaman zaman güneş görünse ve havalar ısınıyor gibi olsa da soğuklar şiddetini azaltmaz. Çoklukla bugünlerde yakacak tükenir, insanlar zor durumda kalırlar, evde bulunan kazma-kürek saplarını bile yakmak zorunda kalırlar.)
 4. Ziyaretçi
  Buyurun arkadaşlar en güzel sözleri ekliyorum


  Mart ayı, dert ayı.

  (Kış ile ilkbahar arasındaki geçiş dönemi olduğu için insanlar hastalıklara daha kolay yakalanırlar.)


  Lodosun gözü yaşlı olur.

  (Güneyden veya güney batıdan esen rüzgarın ardından mutlaka yağmur yağar.)

 5. Ziyaretçi
  Küçük suda büyük balık olmaz.

  (1. Yetenekli, büyük kişiler küçük çevrelerde yetişse bile barınıp kalamaz. Bu kişiler kendilerini besleyecek, barındıracak ve olgunlaştıracak daha büyük çevrelere, kültür ortamlarına ihtiyaç duyarlar. 2. Küçük kazançlar, küçük ortamlarda; büyük kazançlar da büyük ortamlarda elde edilir. Sınırlı, küçük bir ortamda yapılan işten bol kazanç sağlanamaz.)

 6. kaya08
  Yeni Üye
  Kurt dumanlı havayı sever.

  (Kötü niyetli kimseler ortalıktaki karışıklıklardan yararlanma yoluna giderler. Çünkü o anda dikkatler dağılmıştır, kimin ne yaptığı belli değildir. Dolayısıyla kendilerine engel olacak kimselerin bulunmadığı bu ortamı sever ve bu ortamın oluşmasını istekle beklerler.)

 7. Mesport
  Moderators
  tabiat ile ilgili deyimler ve anlamları


  Palamut çok biterse kış erken olur. (Uzun yılların tecrübesine dayanılarak elde edilen sonuçlara göre meşe ağaçlarında palamudun çok olması kışın erken geleceğini gösterir.)


  Otu çek köküne bak. (Bir kimsenin hakkında tam olarak bilgi sahibi olmak istenirse o kimsenin soyunu sopunu çok iyi incelemek gerekir.)


  Orman olur da domuz olmaz mı? (İyi bir ortamda çıkarcılar bulunabilir, bulunması doğaldır.)

+ Yorum Gönder


tabiat ile ilgili deyimler ve anlamları,  tabiat ile ilgili deyimler,  tabihat la ilgili ata sozleri.,  doğa ile ilgili deyimler,  tabiat ile ilgili atasözleri,  dogamiz giderek yok oluyor ile ilgili deyimler