+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda Gen nedir, Gen nasıl gösterilir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gen nedir, Gen nasıl gösterilir?
  sadece genlerin nasıl temsil edildiğini istiyorum 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Gen nedir, Gen nasıl gösterilir


  gen-nedir.jpg

  Genler bir DNA zincirinin belli uzunluktaki bir kesiti olup genetik kodlamanın en küçük birimidir.DNA organik bazlar(Adenin-Timin-Guanin-Sitozin) ,beş karbonlu riboz şekeri ve fosfat moleküllerinden oluşur.Genlerde bu diziliş içinde genetik koda göre dizilir.

  fosfat-şeker-Adenin-Timin-şeker-fosfat

  fosfat-şeker-Guanin-Timin-şeker-fosfat şeklinde gösterilir.

  Genotip:Canlının iç yapısı ile ilgili özellikler.Homozigot veya Heterezigot

  Fenotip:Canlını dış görünüşü ile ilgili özellikler.Uzun boylu-Kısa boylu gibi
 3. Ziyaretçi
  yhaa hyrrr ama bn sadece genler nasıl gösterilir onu mrak ediom siz sadece bna genler " ? " ile gösterilir diceksnz yha hiç bi sitede yhokk bu kadar mı zor oLur yhaaaaa:(((((((((
 4. FERAY
  Devamlı Üye
  Gen Hakkında Bilgi

  Gen, bir kalıtım birimi. Bir kromozomun belirli bir kısmını oluşturan nükleotid dizisidir. Popüler ve gayrıresmi kullanımda gen sözcüğü, "ebeveynden çocuklarına geçen belirli bir karakteristiği taşıyan biyolojik birim" anlamında kullanılır. Kromozomun kesitleri olan genler birbirinden çok farklı işlevlerde ve büyüklüklerde (uzunluklarda) olabilirler. Genlerin büyüklükleri ve işlevleri her zaman doğru orantılı değildir.

 5. Zeyneb
  Bayan Üye
  Gen Nedir Kısaca

  Genler bir DNA zincirinin belli uzunluktaki bir kesiti olup genetik kodlamanın en küçük birimidir.

  Vücudumuz milyonlarca hücreden (cells) meydana gelir. Bu hücreler, vücudumuzun kas, kalp ve beyin gibi bölümlerini meydana getirmek üzere toplanır. Hücreler, vücudumuzun çalışması için gerekli bilgileri taşır. Bu bilgiler genlerimizde yer alır. Kalıtım yoluyla çoğugenin iki kopyasını alırız: birisi annemizden, diğeri babamızdan gelir. Genler birtakım emirlerle hareket ederek büyümemizi ve vücudumuzun çalışma biçimini belirler. Göz rengi, kan grubu veya boy gibi çoğu özelliğimizden genler sorumludur.


+ Yorum Gönder