+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Evlilik Hazırlıkları Forumunda Nikah Şekeri nasıl Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Nikah Şekeri nasıl Yapılır
  Nikah Şekeri nasıl Yapılır

  Nikah şekeri işine başlamış olmadan evvel bir model gördüğümde nekadar güzel yapılmış. Bunları kesinlikle büyük bir fabrikada uzman şahıslarca pek çok makineden geçerek üretilmiştir sanıyordum. Zamanla yanıldığımı anlayabildim. Nikah şekeri üretimi hazır varan 3-5 kalem çiçek, tül ve yardımcı malzemenin yapıştırıcı yardımıyla bir araya montajından ibarettir. Nikah şekeri üretiminde en ehemmiyetli makina ellerimizdir. Tabi güzel eserler çıkarabilmek içerisinde müzik gibi birazcık yetenekte lazımdır. Bu yetenekte kopan düğmesini dikebilen her bay ve özelliklede bayanda vardır.
  Kişi ammada gaz vermiş okadarda basit olduğunu sanmıyorum dediğinizi duyar gibiyim. Fakat bizlerin oldukça güç ve karışık gibi gördüğümüz pek çok üretimin aslında perde arkasındaki birkaç pratik metodunu öğrendikten sonrasında nekadarda kolaymış diyoruz. Bir bilgisayarı imal etmek kesinlikle çok güçtür. Fakat önüne konan kablo ve soketleri birleştiren Çinli işçi aslında montajladığı ürünlerin ne vazife yaptığınıda bilmiyor fakat imal bandının sonundan son teknoloji paketlenmiş ürünler çıkıyor. İlk mektep yıllarımızda hepimiz elişi derslerinde hamurdan gül, kartondan maket evler, iplerden makreme çalışmaları yapmışızdır. İşte nikah şekeri üretimide böyle bir iş. Bir kaç günlük tecrübeden sonrasında eserleriniz oluşmaya başlıyor.
  Tahmini 7 sene evvel nikah şekeri üretimi işine kısa yoldan zengin olmak maksadıyla başladım. Oh ne ala encik boncuğu allayıp pullayacağım yüzde üçyüz karla satacağım zannediyordum. Bunun hayal olduğunu sizde işin içerisine birazcık girdiğinizde anlayacaksınız. Dışardan göründüğü gibi basit para kazanabileceğiniz bir iş değil. Fakat sabredilir ve özverili çalışılırsa güzel gelirlerde elde edebilirsiniz.
  Her işte olduğu gibi nikah şekeri üretimindede bir takım sıkıntılar olacaktır. Fakat birazcık sabrederseniz ve gayret gösterirseniz oldukça basit olduğunu görebileceksiniz.
  Nikah Şekeri üretiminin şahısta psiko terapi özelliğide mevcuttur. Bütün el sanatları; Resim, heykeltraş, örgü dantel v. S şahısta psiko terapi yoluyla rahatlama sağlamaktadır. Nikah şekeri üretimide bunlardan birisidir. Elbecerisi, hayal gücü, yeni değişikler yapma yeteneklerini geliştirmektedir. Bir şeyler üretme insana rahatlık veriyor. Hele birde eseriniz çok beğenilmişse, rakipleriniz kopyalamak için sıraya girmişse ve bir türlü başaramıyorlarsa tanımlanamaz haz veriyor insana. Aniden milyonlarca tüketiciden herhangi birisi iken üretici bir sanatçıya dönüşüveriyorsunuz.

  Üretİm
  Nikah şekerinde imal malzemelerini gruplayacak olursak 3 bölüme ayırabiliriz. Bunlar imal aletleri, yardımcı malzemeler ve ana objedir.
  1-Üretim aletleri: yapıştırmalar için iyi bir silikon tabancası, hususiyetle saten kurdelede püsküllenmeyi engellemek için kurdele kesme makinesi, makas ve fiyonk yaparken, ısıtarak delmeler için havya en oldukça kullanılmakta olan aletlerdir.
  2-yardımcı malzemeler:
  Yapıştırıcı:nikah şekerinde her modeldeki 7-8 tür kimi zaman daha çok malzemeyi bir araya getirip montajlamak lazımdır. Bu montajlama okadar estetik ve albenili olmalıki göze batan herhangi bir yer bulunmamalı. Aynı şekilde çiçekçinin bir demet gülü buket şekline getirip türlü rafya ve jelatinlerle muhteşem bir şekle getirmesi gibi. Nikah şekerinde en iyi yapıştırıcı silikondur. Elektirikli bir tabancası ile hertürlü montajlamalarınızda en iyi yardımcımızdır. Boşyere farklı yapıştırıcılarla bu işi başarmayı denemeyin.
  Lavanta: lavanta çiçeğinin güzel koku vermekte olan tomurcuklarıdır. Nikah şekerinde son senelerde badem şekeri yerine lavanta kullanımı oldukça artmıştır. Sebebi aylar boyu güzel kokması, kişilerin bezenmiş bulunan küçük hediyesini saklamak istemesidir. 1 kg lavantadan ortalama irice bir fındık büyüklüğü olan kullanırsanız 700-800 adet civarı nikah şekeri üretebilirsiniz. Lavantayı tüle bağlarken sıkıştırarak sıkı bağlamak lazımdır. Bu üstüne mıknatıs yapıştırdığınızda sarkmasını önleyecek hemde modelinizin dik durmasını temin edecektir.
  Tüller:eskiden kristal tül, grek tül gibi çeşitleri olurdu, bunları top halinde alır kullanacağımız ebatlarda makasla keser kullanırdık. Şimdi herşeyde olduğu gibi bununda pratik biçimde hazır istenen ebatlarda geneldede ( En çok 20-22 cm ) özel olarak zigzaglı kesilmişi mevcut. 100'lük paketler halinde. Düz, simli, puantiyeli, karlı v. S çeşitleri halihazırda.
  Magnet ( Mıknatıs ) :hemen kısa zamanda bir çok müşteri nikah şekerinin buzdolabınada yapışabilen özellikte olmasını istiyor. Buda mıknatıs kullanımını nikah şekerinin vazgeçilmezlerinden birisi yaptı. Mıknatısta ehemmiyetli bulunan büyüklüğü değil içerisindeki enerjidir. Kimi zaman ufak bir magnet kendinden 2 kat büyük magnetten daha kuvvetli olabilmektedir. Ucuz olduğundan siyah magnet yaygındır. Lüks modellerde ise çelik magnet kullanılır. Ebatı ufak fakat oldukça kuvvetlidir.
  Kurdeleler: organze kurdele ( Tül kurdele ) , saten kurdele gibi çeşitleri olmaktadır.
  Süs aksesuarları:mini uğur böceği, mini nazarlıklar, inciler, küçük çengel iğneler bunlardan birkaçıdır.
  3- ana obje: nikah şekerindeki en ön planda bulunan malzemedir. Bir filmdeki başrol oyuncusu misalidir. Bütün yardımcı malzemeler ana objeyi güzel ve ön planda gösterebilmek adına kullanılır. Yardımcı malzemeler büyüklük, renk ve şekil olarak ana objeyi gölgelememeli hatta tamamlamalıdır.

  Nikah şekerindede oldukça hızlı moda değişmektedir. Nikah şekercide bi çeşit moda tasarımcısıdır. Her sezonda yeni akımlar oluşmakta, kullanılmakta olan materyellerde değişmektedir. Kimi zaman kuru çiçek ve bitkiler popüler olmakta. Bazende deniz kabukları. Birazcık üst seviyelerde ise kristal ve gümüş ürünlerde her sene değişmeli moda olmakta. Nazarlık, gül, kelebek, at nalı, inci ve uğurböceğide nikah şekerlerinin herzamanki vazgeçilmezleri.

  Malzeme tedarİkİ
  Nikah şekeri üretiminde en ehemmiyetli mühim problemlerden biride malzeme bulmaktır. Çünkü nikah şekeri eşittir malzemedir. En basit modelde dahi en az 6-7 tür malzeme bulunmakta.
  Nikah şekeri malzemesinin kaynağı ve merkezi pek çok işte olduğu gibi İstanbul'dur. Özellikle istanbul dışındaysanız kısacası anadoludaysanız malzeme tedariki dahada zorlaşacaktır.
  Nikah şekeri imal malzemelerini 2 türlü temin edebilirsiniz.
  1-İstanbul'a gelirsiniz. Nikah şekerinde 4 bin den çok tür malzeme mevcut ve bunlar markette olduğu gibi hepsi bi noktada değil dağınık dağınık bölgelerde. Ve piyasadakilerin yüzde doksanıda ana toptancı değil parekendeci. Haftada en az 2 kere İstanbula gelmeniz lazımdır. Çünkü devamlı değişik değişik malzeme icap ediyor. Stok yapmakta birkaç kalem mamül dışında çok maliyetli. Yüzlerce çeşitten yanlızca birer koli alsanız kocaman bir depo kiralamanız lazımdır. Kısacası anlayacağınız istanbulda değilseniz malzemeyi devamlı gelip gittikçe temin etmeniz hem çok zahmetli, hem yorgunluk verici, hem yol masrafı, hemde çok zaman alacaktır.
  2-sağlam bir veya birkaç İstanbuldaki nikah şekeri malzeme toptancısıyla anlaşırsınız. Oturduğunuz yerden telefon veya pc başından siparişlerinizi verirsiniz ayağınıza kadar gelir. Belli miktardan sonrasında kargo ücretide ödemezsiniz. Gelme gitme derdiniz olmaz. Siz zamanınızı, enerjinizi ve sermayenizi işinize verirsiniz. Bu biçimde başarınız daha da artacaktır. ihtimal dahilinde bir takım ürünlerde malzeme birkaç kuruş daha maliyetli olabilir fakat daha ilerideki tecrübelerinizde bize hak vereceksiniz. Hiç bir ortamda bedavaya malzeme vermekte olan yok ve biçok ortamda daha da pahalı. En büyük kazancınız hizmetin ayağınıza kadar zahmetsiz gelmesi olacaktır.
  Devamlı bulundurmanız lazım olan temel malzemeler. : silikon, lavanta, badem şekeri, mıknatıs ( Herzaman bi kenarda fazladan bulunmalı ) , organze tül ( En çok beyaz kullanılıyor ) , cipso, küçük lateks güller, gelin damat biblosu, pembe ve mavi bebe biblosu, nazarlık. . .
  Özellikle acil vakitlerde olağan bir malzemenin yokluğunda işleriniz gecikecek veya aksayacaktır. Bu sebeple sıfır malzemeyle imal yapmaya kalktığınızda devamlı sıkıntılar yaşayacaksınız.
  Model seÇİmİ
  Nikah şekeri üretiminde ehemmiyetli bulunan bir öteki hususta model seçimidir. Mağazanızda sergilediğiniz modeller tabiki güzel olmalı, müşteri beğenmeli fakat umumiyetle yapılan yanlıs vitrine koyulacak modeli yaparken oldukça ince işçilik icap ettiren ve güç yapılan modellerden seçilmesi. Bir model için saatlerce uğraşabilirsiniz. Fakat o modelden ortalama 500 adetlik bir sipariş almış olduğunuzda atölyenizi kilitleyecek ihtimal dahilinde 3-4 şahsın 1 hafta uğraşması gerekecektir. Veya alelacele kötü bir işçilikle icra edilecek oda müşteri kaybetmenize neden olacaktır. Sizlere önerimiz farklı modellerdende esinlenerek fakat taklit etmeden şahsınıza has seri üretilebilecek işçiliği basit pratik. Güzel modeller oluşturmanızdır.
  ÖzgÜven
  Bir işe başlamak arzu ediyorsanız yıllarınız hayal kurmakla geçmesin. Tamam bi zaman hayal kurdunuz. Kafanızda izleyeceğiniz yolu çizdiniz. Şimdi aksiyon vakti. Test etmeden, denemeden, ilk adımları atmadan bir arpa boyu yol alamazsınız. Okullarda bize üçgenin iç dış bütün açıları öğretilir. Fındık fıstık nerde yetişir öğretilir. Fakat özgüvenden nedense hiç bahsedilmez. Girişimcilik nedir kimse bilemez.
  Özgüveniniz yoksa trilyon sermayenizde olsa koşup bankaya yatırmaktan, veya üç beş daire alarak kirasını beklemekten farklı bir iş yapamazsınız. Hiç paranız olmasada bişeyler deneme cesaretiniz varsa belli badirelerden sonrasında kesinlikle sizi biyerlere götürecektir. Yoksa ömrünüz diğerlerinin muvaffakiyet hikayelerini dinleyip vay bee. . . ! Demekle geçecektir.

  Satış

  Çok güzel modeller ürettiniz. Kendinizede güveniyorsunuz. Fakat bunu ne şekilde pazarlayacaksınız. Tabiki en ucuz ve basit yoldan internetten. Zaten bu makaleyi okuyabiliyorsanız internetiniz vardır.
  Bu yüzden illaki profesyonel internet siteniz olmasıda gerekmiyor. Modellerinizin resimlerini çekip eleokat, intoko, Türkiye ilan gibi bedava ilan sitelerine vermeniz kafi. Fakat şuda mevcut işte uzmanlaşana kadar çok gerekli olursa maliyetine ucuz vermekte fayda mevcut. Ekmeden biçemezsiniz. Aman cebimden 5 kuruş çıkmasın, hemencececikte paralar cebime giriversin derseniz naticeye ulaşamazsınız. Diyelimki bir iş aldınız bu işin maliyeti 100 lira. Müşterinizdende 100 lira aldınız. Sizce kaç lira kazandınız? Bu karlı bi alışveriş olmuş mudur? Evet çok karlı bir alışveriş oldu ve çok şey kazandınız. Öncelikle yeni başlayan birisi için ilk siparişler altın değerindedir. Bu bir denemedir, testtir. Bu işin olabileceğini gördünüz. Moral kazandınız. Yaptığınız hatalar oldu bunlardan dersler çıkardınız. Basit ve güç yönlerini gördünüz. Kısaca deneyim kazandınız ve bu deneyim herhangi bir parayla satın alınamaz.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Nikah şekeri hepimizin bildiği normal tatlı şekerlerle aynı şekilde yapılmaktadır yalnız adı üstünde nikah şekeri olduğu için biraz süslenmektedir o kadar.
+ Yorum Gönder