+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Evlilik Hazırlıkları Forumunda İkinci evlilik sorunları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  İkinci evlilik sorunları


  İkinci evlilik sorunları

  İkinci evlilik fikrini ortaya atmakta yarar var ama dikkat !  Ölüm veya boşanma yoluyla aile kopmuş olabilir. Bu doğal bir yaşam sürecidir. Biz uzmanların uyarısı, bu doğal yaşam sürecinde eski günlerin hesaplaşmasıyla uğraşmak, bir suçlu aramak, bu yoğun üzüntüyü sürdürmek çocukların ruhsal sağlığı bakımından uygun değildir. Hayat devam etmektedir.

  Bir süre sonra ikinci evlilik fikrini ortaya atmakta yarar vardır. Anne babalar, çocuklarının ikinci evliliğini istemediklerini veya ikinci evlilikten psikolojik olarak olumsuz etkilenecekleri konusunda önyargılıdırlar. Bu önyargıların bir kısmı yanlış inanışlar, bir kısmı da bilgi eksikliğinden ileri gelmektedir.
  Günümüzde boşanmaların artmasından dolayı üvey evlilikleri sık sık görmekteyiz. Bu durum bize açıkça göstermiştir ki iyi, uyumlu bir evlilik her zaman evlenmeyerek çocuğun sağlığını koruma düşüncesinden daha iyidir. Eğer aynı eşle yeniden bir araya gelme fikri eşler arasında netlik kazanmışsa, yeni evlilik fikri çocuklar açısından hiçbir tehlike yaratmaz. Hatta rahatlatıcı olabilir.
  Çünkü çocuklar ailelerinin yeniden bir araya gelmelerini istedikleri için bu konuda belirgin bir beklenti içindedirler. Bu beklenti gerçekte anne ve babanın böyle bir fikri yoksa çocuğu hem rahatsız hem de mutsuz edecektir. Yeni evlilik fikri “Anne-babayı barıştırmak için ne yapmalıyım? Nasıl davranmalıyım?” çabasını ortadan kaldıracağı için çocuğu rahatlatacaktır. Her evlilikte sorunlar çıkabilir. İkinci evlilikte de doğal olarak sorunların çıkabileceği baştan kabullenilirse sorun çıktığında kişiler daha rahat olacaklardır.

  Sadece çocukları düşünerek erken evlenmeye çalışmak da istenilen bir durum değildir. Çocuklar üvey anne ve babaları severken veya onlarla olumlu ilişkiler içine girerken zorlanırlar. Bu doğal bir durumdur. Çünkü her çocuk üvey anne, baba ve kardeşleriyle iyi ilişkiye girerse gerçek ebeveynlerine haksızlık yapmış, kendini onlara karşı suç işlemiş olarak kabul eder.
  İlişkilerin başlangıcında bu vardır. Özellikle üvey ilişkilerde sabır, anlayış, hoşgörü ve zaman tanımak önem kazanmalıdır. Çocuklar kendi ailelerini de sınırlar, zorlarlar, kendilerini sevip sevmediklerini kontrol ederler. Üvey olan ebeveyn bu durumu bildiği halde yine de üzülmekte ve aceleci davranabilmektedir.
  Uzak ve yakın akrabalar üvey ebeveyne önyargılı davranırlar. Biz uzmanların önerisi; bu zor görevde hem eşin hem de yakın çevrenin olabildiğince önyargılı olmadan üvey ebeveyne destek olması, sabırlı ve hoşgörülü davranmasıdır.
  AnneyizBiz / Uzman Psikolog Alanur Özalp

 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  İkinci evlilikte her zaman sorunlar olmuştur.Hangi kadın eşinin başka birisini getirmesini ister ki? Aslında erkeklerin ikinci bir evlilik yapmaları da onların zararına olacaktır. Bir değil iki eşle geçin geçine bilirsen
 3. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye
  Birinci evliliğinden mutsuz olan kadınlar genellikle ikinci evlilik yaparlar ama kadınlar böyle durumda çok hassastırlar bundan dolayı evlenmeden önce kişinin kalbine ve mantığına uyan kişi ile evlenmesi onun için daha iyi olacaktır ama ikinci evlilikte de mutsuz olacağım diye bir kaidede yoktur bunlar sadece başkalarının kendi görüşüdür siz başkalarına değil kendi kalbinize ve mantığınıza uyan kişi ile birlikte olun.
+ Yorum Gönder