+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Sanat tarihi kavramı ne demektir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sanat tarihi kavramı ne demektir
  sanat tarihi kavramı ne demektir 2. Asel
  Bayan Üye

  sanat tarihi kavramı ne demektir

  Kavramsal Sanat
  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kavramsal sanat terimi, 1960'larda artık kendilerini alışılageldik sanat eseri biçiminde göstermeyen sanat eserleri için kullanılmaya başlanmıştır. Fikir sanatı olarak da geçer. Kavramsal sanatçılar, bir resim veya heykel yapmak üzere yola koyulup bu amaca yönelik fikirler üretmek yerine geleneksel gereçlerin ve biçimlerin ötesinde düşünüp fikirlerini uygun malzemeler ile ifade etme amacı güderler. Klasik anlamda resim veya heykel tarzı nesneler, ticari mal olmaya elverişli olduklarından sanatsal yaratı ve beğeninin dışında tutulur.
  İlk olarak 1960'ların başında Henry Flynt tarafından bir Fluxus yayınında kavram sanatı olarak anılmıştır. Kavram sanatı, Joseph Kosuth ve Art & Language grubu tarafından daha sonra farklı anlamlarda kullanılmış, 1970'lerden itibaren ise 'kavramsal' kullanımı yaygınlaşmıştır.
  Kavramsal sanatta öncelik kavramda olduğundan ve metin (anlatı) ile de yakından bağlantılı olduğundan, bu sanat üretim şekli kendini her biçim ve malzemede gösterebilir. 1960'lardan itibaren özellikle performans sanatı, arazi sanatı, Arte Povera eğilimleri yaygınlaşmıştır. Bazı kavramsal sanat eserleri atık, buluntu nesneler, karalamalar, yazılı ifadeler veya kılavuzlardan oluştuğu gibi fotoğraf, film ve video da kullanılan gereçler arasındadır. Temel olarak 1960 ve 70'lere ait bir akım olmasına rağmen hala etkisi büyüktür.

  Kavramsal sanatta fikir veya kavram, sanat eserinin en önemli kısmıdır Tüm planlamalar ve karar almalar önceden yapılır ve fikrin uygulamaya geçirillmesi ikinci planda kalır. Fikir, sanat yapan bir makina haline gelir."

  Ek olarak aynı makalede Sol LeWitt,

  "Kavramsal bir sanat eseri ancak fikir iyiyse iyidir, işini görsel olarak çekici kılıp kılmamak tamamen sanatçıya kalmıştır. Başarılı düşünceler (Sol LeWitt`in modülleri gibi) genellikle görüntü düzleminde basit görünürler, çünkü onlar kaçınılmazdırlar. Kavramsal sanat izleyicinin gözüne hitap etmekten çok beynine hitap eder."

  der.
  Joseph Kosuth `Art After Philisophy` adlı kitabında şöyle demektedir:
  "Duchamp`tan sonra doğası gereği yapılan her türlü sanat, kavramsal sanattır. Çünkü sanat sadece kavramsal olarak var olur."

  Önemli sanatçılar ve gruplar

  Art & Language
  Beuys
  Broodthaers
  Burgin
  Craig-Martin
  Gilbert & George
  Klein
  Kosuth
  Latham
  Long
  Manzoni
  Smithson
+ Yorum Gönder