+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Bilimsel araştırma ve proje ilişkisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bilimsel araştırma ve proje ilişkisi
  bilimsel araştırma ve proje ilişkisi 2. Asel
  Bayan Üye

  bilimsel araştırma ve proje ilişkisi

  Bir gerçeği ortaya çıkarmak, bir problemi çözümlemek ve mevcut bilgileri artırmak için bilimsel yöntem ve tekniklerden yararlanarak yapılan düzenli çalışmaya araştırma denir.
  Araştırma;
  “Bilimsel çözümleme yönteminin formal, sistemli ve dikkatli bir biçimde uygulanması şeklidir.” ya da “bilgi üretme işidir.”

  Araştırma, bilimsel yöntemin kullanılması sonucunda bilimsel bilgi üretmeye yarayan bir çalışma olduğu için bilimin vazgeçilmez aracıdır. Bilimsel bilgi araştırma ile üretilebilir. O halde denilebilir ki, bilim araştırmanın hem sonucudur, hem de sebebidir.


  Bireyler tabiattaki olayları anlamada ve problemleri çözmede 3 genel kavramdan etkilenirler.Bunlar;deneyim,muhakeme,araştırmadır.
  Kerlinger (1986) araştırmayı deneyimden ayırt etmek için üç önemli özellik ileri sürmektir;
  Tecrübe rastlantısal olarak karşılaşılan olaylardan kazanılırken,araştırmada verilen sistemli ve kontrollü elde edilip yorumlanır.
  Tecrübe subjektiftir,arştırma ise deneyseldir.
  Bireylerin,şahsi tecrübeleriyle edindikleri bilgilerin doğruluk ve geçerliliğinin eleştirilmesini kabullenmeye yanaşmaması yüzünden tecrübe yolu ile kazanılan bilgilerin değişiminde tutuculuktan kaynaklanan güçlükler söz konusudur.
+ Yorum Gönder